osti Eurotel Bratislava. Na poslednom zasadnutí inštitúcie vo francúzskom Cannes sa operátori a výrobcovia mobilných telefónov dohodli, že urobia všetko preto, aby sa mobily kradli menej ako v súčasnosti.
Výrobcovia mobilov dostali za úlohu upraviť aparáty tak, aby sa IMEI nedalo zmeniť. Väčšina operátorov totiž aparáty blokovať odmieta, práve preto, že identifikačné číslo možno ľahko zmeniť. Robia to všetky profesionálne zlodejské gangy. Osem výrobcov - Alcatel, Motorola, NEC, Nokia, Panasonic, Sagem, Siemens a Sony Ericsson - vyhlásilo, že urobia všetky rozumné kroky, aby sa to IMEI meniť nedalo.
Východoázijskí výrobcovia síce nič nesľúbili, no dohodu budú musieť rešpektovať, napriek tomu, že to ich výrobky postavené na minimálnej cene predraží. Predpokladá sa totiž, že za pár rokov mobily nechránené proti prepisovaniu IMEI nebudú dať vôbec predávať.
Z mobilných operátorov sa k dohode verejne prihlásili firmy Vodafone, O2, či T-Mobile. K blokovaniu mobilov ich totiž prinútila britská vláda a nepomohli im ani argumenty o prepisovateľnosti IMEI. Všetci traja operátori však vyhlásili, že zamedzením prepisovania identifikačných čísel aparátov sa efektivita čiernych listín v boji proti krádežiam mobilov zvýši.
Šéf GSM Asociácie vyhlásil, že na elimináciu krádeží nestačí len spoločná databáza kradnutých mobilov a neprepisovateľné sériové čísla zariadení. Napríklad vo Veľkej Británii vláda síce operátorov donútila používať čierne listiny, no okrem toho presadila efektívne legislatívne zmeny, postavila prepisovanie IMEI mimo zákona a zriadila pri Scotland Yarde špeciálnu policajnú jednotku zameranú na potieranie krádeží mobilov. Podľa posledných správ Scotland Yardu počet krádeží aparátov klesá. Napriek tomu v krajine stále mizne denne stovka aparátov.
Tým, že britská vláda vyhlásila zmenu IMEI za trestný čin, zvýšila podsvetiu náklady na odblokovávanie mobilných telefónov. Väčšie riziko totiž znamená vyššiu cenu za službu. Keďže operátori kradnuté mobily automaticky blokujú, tak sa v krajine predávajú ťažko, a preto sa ich zlodeji snažia vyviezť za hranice. Napriek tomu, že britská polícia sa tomu snaží zabrániť, zmiznú v krajine približne stovky aparátov denne.
(dc, mobil.cz)