Ropovod, ktorý mal byť alternatívou ruských ropovodov a mal zásobovať západnú Európu kaspickou ľahkou ropou z Kazachstanu smerom na západ, mal byť spustený do skúšobnej prevádzky už v apríli.
Prvých 20-tisíc ton kazašskej ropy smerujúcej do českej rafinérie Kralupy však uviazlo na Ukrajine pre postoj ruskej spoločnosti Transneft. Tá je vlastníkom ropovodu Družba a svoj systém odmieta uvoľniť pre kaspickú ropu. Ukrajinský ropovod sa má totiž v západoukrajinskom meste Brody napojiť na Družbu a ďalej smerovať aj cez slovenské územie do Česka a odtiaľ do Nemecka. "Moskva vyhlásila, že o tom s nami nebude rokovať," citoval nedávno týždenník Týden hovorcu ukrajinskej spoločnosti Naftogaz, ktorá ropovod Odesa - Brody prevádzkuje.
"Znemožniť tranzit kaspickej ropy môže aj ďalšia ruská spoločnosť Jukos prostredníctvom slovenského Transpetrolu," povedal pre Týden Václav Franc, šéf spoločnosti Mero, ktorá spravuje český úsek ropovodu Družba.
Transpetrol, ktorý prevádzkuje slovenský úsek Družby, to však vylúčil. "Stanovisko Jukosu bolo, že nemá nič proti projektom Transpetrolu, ak sú ziskové. Prevoz kaspickej ropy sa však takým neukazuje," povedal Martin Zlocha, riaditeľ odboru pre prevádzku v Transpetrole. "Ak by sa mala ropovodom na území Slovenska prepravovať aj iná ropa, je potrebná investícia 65 miliónov dolárov," tvrdí. To bez zabezpečenia trvalého odberateľa podľa Zlochu nie je rentabilné. Hovorí, že to neumožňujú ani technické kapacity. "Bez súhlasu Transneftu nemôže do svojho systému prijať inú ako ruskú ropu ani Transpetrol," dodal Zlocha.
Nezáujem Transpetrolu prepravovať ľahkú kaspickú ropu vyplýva aj z toho, že tento druh ropy by na Slovensku nenašiel odberateľov. Jediná rafinéria Slovnaft je totiž prispôsobená len na ruskú ropu.
Kazašská ľahká ropa sa považuje za kvalitnejšiu, pretože obsahuje menej síry a v západnej Európe by si odbyt našla. Pre Kazachstan, ktorý má v Kašanskom ložisku na severe Kaspického mora 38 miliárd barelov surovej ropy (v dnešných cenách má hodnotu viac ako bilión dolárov) je nevyužívaný ukrajinský ropovod Odesa - Brody jednou z mála možností, ako dostať ropu na európske trhy. Bez súhlasu Ruska je však celý projekt odsúdený na neúspech.