BRATISLAVA - Na úradoch práce sa kopia žiadosti o posúdenie zdravotne postihnutých. "Je ich strašne veľa," hovorí Ildikó Poláčeková z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Presné číslo odmieta prezradiť. "Najstaršie sú z roku 2001, najviac ich je z roku 2003 a trochu menej z roku 2002."
K starým žiadostiam pribúdajú aj nové žiadosti o posúdenie, o pridelenie preukazu telesne postihnutých či o príspevky. Nové žiadosti chce úrad vybavovať v zákonnej lehote, ktorá je 30 dní, v najťažších prípadoch sa môže predĺžiť až na 90.
Staré žiadosti chce úrad práce stihnúť vyriešiť do konca roka podľa toho, koľko ich na konkrétny úrad prešlo zo zaniknutých okresných úradov. Do konca júla chce vybaviť všetky žiadosti na úradoch, kde ich na jedného zamestnanca pripadá najviac 100, do konca septembra všetky, kde je ich na zamestnanca do 200, a tam kde majú na zamestnanca až 300 žiadostí, by ich mali zvládnuť vybaviť do konca októbra.
Všetky staré žiadosti by mali úrady vybaviť do konca roka. Poláčeková hovorí, že chcú na to využiť všetky možnosti, teda "dočasné preloženie zamestnancov, nadčasové hodiny a cieľové odmeny za splnenie harmonogramu". Prácu má urýchliť aj nový informačný systém. Na problém už minulý rok upozorňovali mimovládne organizácie. "Lehota na nedodržiava a mnohí klienti sa ani nedožijú rozhodnutia," povedala Monika Vrábľová zo Slovenského zväzu telesne postihnutých.
Zákon o sociálnej pomoci do minulého roka nestanovoval nijaké lehoty na posúdenie. Lehota, maximálne 90 dní, platila iba na vydanie rozhodnutia o príspevku, ten však mohol postihnutý získať až na základe posudku. Podľa informácií SME sa najdlhšie na posúdenie čakalo na južnom a východnom Slovensku, v okrese Komárno sa minulý rok čakalo na rozhodnutie tri roky, v Levickom okrese dva roky, v Popradskom takmer dva roky. Len v Komárňanskom okrese hlásil koncom minulého roka okresný úrad viac ako 2-tisíc nevybavených žiadostí. (haj)