Učitelia základných umeleckých škôl prišli včera protestovať pred Úrad vlády. Vláda v máji schválila zákon, na základe ktorého od 1. januára 2005 nebude štát vôbec financovať verejné základné umelecké školy. ZUŠ považujú zákon za likvidačný. FOTO TASR - PAVEL NEUBAUER
BRATISLAVA - Asi 2000 učiteľov základných umeleckých škôl včera protestovalo pred Úradom vlády. Myslia si, že vláda chce verejné ZUŠ-ky v rámci úsporných opatrení zlikvidovať.
"Predpokladáme, že vláda podľahla tlakom niektorých záujmových skupín, ktoré vedia, že budovy ZUŠ, prípadne pozemky, na ktorých tieto školy stoja, sú vhodným miestom na podnikanie a zároveň majetkom, ktorý je možné cez rôzne kontakty získať za pár korún," píšu učitelia vo výzve k protestu.
Verejným ZUŠ-kám najviac prekáža, že podľa návrhu zákona o rozpočtovom určení výnosu dane už nebudú od roku 2005 financované zo štátneho rozpočtu, ale z podielových daní obcí a samosprávnych krajov. Obávajú sa, že samospráva nebude mať pre ne peniaze. "Chceme, aby financovanie verejných ZUŠ garantoval štát a neboli odkázané iba na výnosy z podielových daní obcí," oznámila hlavnú požiadavku protestujúcich Anna Gondášová zo ZUŠ Jozefa Kresáka v Bratislave.
Vo výzve k protestu sa tiež uvádza, že paradoxne štátne a cirkevné ZUŠ-ky budú naďalej financované zo štátneho rozpočtu. Podľa hovorkyne ministerstva školstva to však nie je pravda. "O financovaní súkromných a cirkevných ZUŠ sa stále iba rozhoduje, nič nie je uzavreté. Nedá sa totiž rozhodovať pod takýmto tlakom," povedala Monika Murová.
Učitelia z verejných umeleckých škôl ďalej požadujú, aby štát ich školy vyňal z originálnych kompetencií obcí a zaradil medzi prenesené, kde je normatív na žiaka vyšší. S touto požiadavkou súhlasí aj Združenie miest a obcí Slovenska.
Ministerstvo financií však zaujalo k návrhom ZUŠ jasný postoj. "Súčasťou decentralizácie verejnej správy je aj presun kompetencií," povedal minister financií Ivan Mikloš. Podľa neho si musíme rozmyslieť, či decentralizáciu chceme, alebo nie, "či dôverujeme miestnym regionálnym samosprávam, že uchovajú financovanie toho, čo je dôležité, alebo nie".
Ministerstvo školstva hovorí, že situácia v ZUŠ-kách sa ešte zlepší, keďže na dofinancovanie školstva bude onedlho posielať ďalších 1,4 miliardy korún. Podľa štátneho tajomníka Františka Tótha však treba povedať, že 10 percent detí, ktoré navštevujú ZUŠ, bude dostávať 12-tisíc korún, 30 percent detí navštevujúcich školské zariadenia 4-tisíc a 60 percent detí, ktoré sú doma, nedostane zatiaľ nič.
Od septembra 2004 však všetky deti dostanú vzdelávací poukaz na mimoškolské aktivity v hodnote 750 korún ročne, a teda "aj tých 60 percent detí, ku ktorým sa doteraz štát správal macošsky, dostane finančnú podporu a šancu zúčastňovať sa na záujmovom vzdelávaní a rozvíjať svoj talent a danosti".
ZUŠ-ky chcú prípadne aj štrajkovať. O všetkom rozhodne výsledok rokovaní s vládou, ktoré vyvrcholia 29. júna.
Na Slovensku je v tomto školskom roku 205 ZUŠ, ktoré navštevuje 98 395 detí. Z toho 177 je štátnych, 23 súkromných a päť cirkevných.
(sr, tasr)