V Maďarsku síce výsledky eurovolieb nevyvolali politickú krízu, na ďalší vývoj koaličnej aj opozičnej politiky by však mohli mať zásadný vplyv. Eurovoľby tiež aspoň na čas prerušili niekoľko rokov trvajúci trend, smerujúci k vzniku systému dvoch strán u našich južných susedov.
Do Bruselu svojich poslancov vyšlú všetky štyri maďarské parlamentné strany. Tri z nich hovoria o víťazstve a iba vládni socialisti (MSZP) priznali porážku. Tí hovoria len o tesnej prehre, čo však nie je celkom pravda. Opozičný Fidesz napríklad vyhral aj vo väčšine veľkých miest vrátane Budapešti, kde doteraz vyhrávali socialisti a liberáli.
Socialisti doplatili na polovičné riešenia pri presadzovaní reforiem a tradičnú ťarbavosť pri komunikácii s verejnosťou. Vo volebnej kampani dokázali len reagovať na obvinenia Fideszu a nevyužili ani také populárne opatrenia, akým je zrušenie povinnej vojenskej služby.
Výsledok eurovolieb pravdepodobne povedie u socialistov k personálnym zmenám. Málo charizmatický predseda MSZP a minister zahraničných vecí László Kovács ako šéf strany asi skončí a uvažuje sa tiež, že ho od jesene vyšlú do Bruselu ako maďarského eurokomisára. Voľby oslabili aj pozíciu premiéra Pétera Medgyessyho, ktorého ľavičiari v strane obviňujú, že klesajúce preferencie MSZP spôsobili jeho reformy a rozpočtové škrty.
Úplne spokojný však nie je ani víťaz volieb Fidesz. Dúfal vo väčšiu účasť hlavne na vidieku, kde je tradične silný. V tom prípade by voľby mohol prezentovať ako referendum proti vládnym reformám. Nespokojní však voliť neprišli. "Voľby rozhodli kmeňoví voliči oboch strán, ktorých dokázal lepšie mobilizovať Fidesz," hovorí sociológ Pál Tamás.
Fideszu tiež prekáža, že vo voľbách uspela druhá opozičná strana a jej najbližší spojenec Maďarské demokratické fórum (MDF), ktoré v domácich prieskumoch dostáva okolo dvoch percent. Strana bývalého premiéra Viktora Orbána sa už dlho snaží MDF pohltiť a dokončiť tak zjednotenie národno-konzervatívnych síl. Úspech posilní to krídlo MDF, ktoré trvá na samostatnosti strany.
Druhý dych v nedeľu získala aj menšia vládna strana, liberálny Zväz slobodných demokratov. V domácich prieskumoch sa pohybujú na hranici zvoliteľnosti a vo vláde väčšinou len poslušne asistovali socialistom. Výrazný úspech v eurovoľbách znamená ich posilnenie v koalícii a zvýšenie tlaku na dokončenie reforiem napriek nespokojosti ľavičiarov v MSZP.
PETER MORVAY