na jednom z gréckych ostrovov vybudovať turistické centrum, a na pretlačenie svojho plánu potreboval politickú podporu. Šaron a jeho synovia však čelia ďalším obvineniam z korupcie a prijímania nezákonných príspevkov pre premiérovu stranu Likud. Na tie sa včerajšie rozhodnutie nevzťahuje.
Šaronovo "očistenie" prišlo vhod. Premiérovi sa pre jeho plán odchodu z Gazy rúca vládna koalícia a už niekoľko týždňov každý pondelok hlasuje Knesset o vyslovení nedôvery jeho kabinetu. Verdikt generálneho prokurátora ho posilní a zároveň mu umožní, aby ukázal, ako vážne myslí svoje plány v Gaze. Mnohí kritici ho totiž upodozrievali, že plán vznikol ako úniková cesta na odvrátenie pozornosti od podozrení z korupcie.
Mazuzovo rozhodnutie upokojí aj labouristickú opozíciu, ktorá by mohla podľa niektorých zdrojov so Šaronom vytvoriť vládu národnej jednoty. Tvrdé jadro labouristov a ultraľavica však chce Mazuzovo rozhodnutie napadnúť na najvyššom súde.
Izraelskú verejnosť však o tom, že Šaronovci nemajú s korupciou nič spoločné, presvedčí máločo a rozhodne to nebude rozhodnutie prokuratúry. Názor, že politka je prehnitá a všetko má v rukách niekoľko rodín, je v židovskom štáte veľmi rozšírený.
Z právneho hľadiska je teraz Šaron nevinný, ale podľa zdrojov z prokuratúry, citovaných denníkom Haarec, bolo jeho správanie na "pokraji kriminálneho konania". Premiér celý čas tvrdil, že je nevinný.
V Izraeli sa však nediskutuje o premiérovej nevine, ale o postupoch justičných a vyšetrovacích orgánov. Edna Arbelová, bývalá štátna prokurátorka a v súčasnosti sudkyňa Najvyššieho súdu, totiž bola presvedčená, že Šaron patrí pred súd, a všade o tom hovorila. Jej nadriadený Mazuz dva týždne po prevzatí prípadu naznačoval, že ho bude musieť odložiť.
Podľa izraelskej pravice to znamená, že Arbelová, ktorá sa už pokúšala z korupcie obviniť aj bývalého pravicového premiéra Benjamina Netanjahua, pracuje na "objednávku".
JANA MIKUŠOVÁ