Kapitalizačný pilier sa oplatí najmä mladým. Tí si budú môcť sporiť v rastových penzijných fondoch, ktoré v dlhodobom horizonte vykážu vyššie výnosy. FOTO SME - ARCHÍV
analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Peter Goliaš, autor štúdie o výhodnosti vstupu do druhého piliera.
Podľa neho totiž v krátkodobom časovom horizonte ponúkne súčasný priebežný pilier vyššie dôchodky. "Hovoríme o dôchodkoch, ktoré začnú byť vyplácané v nasledujúcich pätnástich až dvadsiatich rokoch. Po vstupe do Európskej únie sa totiž zrýchli rast miezd, kľúčového faktora, podmieňujúceho výkonnosť prvého piliera," hovorí Goliaš.
Z dlhodobého hľadiska bude však podľa neho výhodnejšie sporiť si v penzijných fondoch. "Na priebežný pilier totiž začne výraznejšie vplývať demografická kríza, preto asi nebude možné udržať jeho vysokú štedrosť a kapitalizačný pilier sa kríze môže vyhnúť," dodal analytik.
Každá zo správcovských spoločností bude spravovať tri penzijné fondy - rastový, zmiešaný a konzervatívny. "V rastových fondoch budú rizikovejšie aktíva, čiže hlavne akcie. Čím dlhšie bude sporenie v takomto fonde trvať, tým vyššie budú výnosy," vysvetlil Goliaš. Naopak, najmenšie, no stabilné zhodnocovanie predpovedá konzervatívnym fondom, do ktorých si budú musieť podľa zákona previesť svoje úspory všetci sporitelia najmenej sedem rokov pred koncom produktívneho života. Konzervatívne fondy sa budú orientovať na investovanie do dlhopisov.
Budúci správcovia dôchodkových úspor sú v predpovediach výnosností jednotlivých fondoch veľmi opatrní. "Nemôžeme sľubovať žiadne výnosy. Ale pri rastových fondoch to bude okolo piatich, zmiešaných troch a pri konzervatívnych dvoch percent ročne," povedal Christian Müller, viceprezident Allianz - Slovenskej poisťovne pre životné poistenie.
TOMÁŠ VELECKÝ