BRATISLAVA - Dnes bude parlament schvaľovať zákon o študentských pôžičkách, ktorý okrem iného zavádza aj čiastočné spoplatnenie vysokoškolského štúdia. Minister financií Ivan Mikloš včera vysvetľoval, prečo je dôležité zákon schváliť. "Považujem ho za kľúčový pre zmenu vo fungovaní vysokého školstva tak, aby sa zvýšila jeho kapacita, ale najmä kvalita. Nedostatočnú kvalitu vysokého školstva považujeme za jeden z limitujúcich faktorov budúceho vývoja a konkurencieschopnosti Slovenska."
Upozornil, že kým nebude vysoké školstvo zreformované, nedostane z verejných zdrojov viac peňazí. "Ako minister financií budem podporovať zvýšenie financií do vysokých škôl, ale len za podmienky, že bude schválený zákon o študentských pôžičkách a zmeny, ktoré v ňom vláda navrhla." V tomto roku išlo na vysoké školstvo 10,6 miliardy. Ak sa ho podarí zreformovať, Mikloš navrhne, aby na rok dostali viac.
Za schválenie zákona o študentských pôžičkách a čiastočné spoplatnenie vysokého školstva je tiež ministerstvo školstva, časť študentov a niektoré mládežnícke organizácie. Proti je Študentská rada vysokých škôl a väčšina študentov na vysokých školách. (sr)
Prečo podľa Mikloša treba schváliť zákon
Nelegálne platby za externé štúdium
Až 31 percent študentov dnes študuje v zdeformovanej forme externého štúdia, za ktoré musia nie úplne legálnym spôsobom platiť. Poplatky nie sú nijako regulované a značná časť "školného" nekončí v školách, ale v súkromných spoločnostiach. Po zavedení školného sa za externé štúdium začne platiť priamo vysokým školám.
Podporuje aj bohatých na úkor chudobných
Vysoké školstvo sa dotuje plošne, čo zvýhodňuje majetnejšie vrstvy obyvateľov. Je im totiž poskytovaný taký istý prístup k vzdelaniu ako ľuďom z menej majetných vrstiev. Platí to aj v prípade dotácií jedální a internátov. Po novom sa budú podporovať najmä menej majetní študenti, a to prostredníctvom sociálnych štipendií a pôžičiek, ktoré budú vyššie ako dnes. Vyšší bude aj počet poberateľov štipendií.
Máme málo súkromných vysokých škôl
Kým napríklad v Čechách je súkromných vysokých škôl 36, na Slovensku sú len tri. Ukazuje sa pritom, že v krajinách, ktoré majú rozvinuté súkromné vysoké školstvo, je kvalita vysokých škôl vyššia. Po zmene zákona budú súkromné vysoké školy dotované rovnako ako verejné.
Kvalita vysokých škôl
Kvalita vysokých škôl je nízka. Slovensko nemá ani jednu univerzitu v rebríčku 500 najlepších univerzít sveta, okolité krajiny majú aspoň po jednej. Podľa Mikloša je štúdium nenáročné a málo kvalitné. Zmeniť situáciu by mal aj vznik súkromných škôl a tiež zvýšený prílev financií do vysokého školstva po reforme. (sr)