BRATISLAVA - O preukaz zdravotne ťažko postihnutého prišlo na Slovensku päťtisíc ľudí. Dve tisícky prišli aj o invalidný dôchodok. Postihnutie sa tento rok prehodnocovalo na základe nových sociálnych zákonov. Preukaz ťažko zdravotne postihnutého zostal 240-tisíc postihnutým.
Novela zákona o sociálnej pomoci sprísnila hranicu, keď sa občan hodnotí ako postihnutý. Doteraz sa bralo do úvahy, ak mal viacero postihnutí, teraz sa prihliada iba na hlavné. Ak ho lekári neohodnotia za viac ako 50-percentné, žiadateľ príde o preukaz zdravotne postihnutého.
Monika Vrábľová zo Slovenského zväzu telesne postihnutých hovorí, že zdravými sa zrazu stali ľudia, ktorí sami nevyjdú z domu, nenakúpia si, nenastúpia do autobusu. Spomína prípad 83-ročnej panej, ktorá chodí iba s dvoma francúzskymi barlami, ale za toto postihnutie má len 40 percent - doteraz sa jej zohľadňovala aj cukrovka, takže presiahla hranicu 50 percent. Vrábľová hovorí, že pani by určite dostala preukaz, keby sa dala nanovo vyšetriť, ale ona už rezignovala. Ak ju vezú príbuzní, nemôžu teraz parkovať na vyhradenom mieste, musí platiť u lekára a v lekárni.
Úrady pri vyraďovaní zo systému nesledujú, či sa rokmi hlavné postihnutie nezhoršilo. Veľa ľudí, ktorí prídu o preukaz, sa teda dáva vyšetriť a žiada o opätovné zaradenie.
Milan Mněchura z prievidzskej Únie nevidiacich a slabozrakých: "Škrtá sa podľa zákona, no papierovo. Vôbec sa nepozerá na to, že bodovanie základného postihnutia, ktoré sa robilo pred rokmi, je nízke. Ľuďom, ktorí vypadnú zo systému radíme, aby sa neodvolávali, ale žiadali nové prehodnotenie."
Marica Šiková z ústredia práce hovorí, že mnohí sa do systému skutočne vrátia. "Pri prehodnocovaní nemali v spise nové lekárske nálezy, hoci sa im stav zhoršil. Pri hodnotení podľa čerstvých nálezov dosiahnu hranicu 50 percent."
Ministerstvo práce sa novým systémom snažilo zabrániť zneužívaniu príspevkov pre postihnutých. Za posledných šesť rokov narástol počet poberateľov o takmer 100-tisíc. "Bola tu slabá možnosť kontroly, nízka adresnosť a enormný nárast poberateľov, hoci zdravotný stav obyvateľov sa tak výrazne nezhoršil," hovorí Peter Húska z ministerstva. Na ministerstvo chodili udania o starkých, ktorí majú bezdôvodne barle, či o príbuzných, ktorí berú príspevky za opatrovanie, no pracujú v zahraničí.
Niektorí postihnutí okrem toho, že prišli o preukaz postihnutého a z toho vyplývajúce príspevky, napríklad na diétu, benzín či na opatrovanie, prišli aj o invalidné dôchodky. Aj tie sa prehodnocujú.
Vrábľová hovorí, že členka jej organizácie "sa stala zdravou z večera do rána napriek tomu, že má amputovanú nohu a v druhej má umelý kĺb". Doteraz poberala čiastočný invalidný dôchodok a mala aj preukaz zdravotne postihnutej. Má prácu, ale bez preukazu sa nedostane ani na vyhradené parkovisko.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ