"Treba urobiť 180 250 kontrolných lekárskych prehliadok, od januára do mája bolo vykonaných asi 16 890," hovorí Veronika Majtánová, riaditeľka odboru lekárskej posudkovej činnosti. V 2047 prípadoch znížila poisťovňa stupeň invalidity, a teda aj sumu dôchodku, úplne o invalidný dôchodok prišlo 1988 ľudí a 600 ľuďom sa stupeň invalidity a dôchodok zvýšili.
Majtánová hovorí, že invalidita sa odoberá najmä ľuďom po úraze a zvyšuje sa pri duševných chorobách, chorobách obehovej, svalovej či kostrovej sústavy.
Proti posudzovaniu invalidity protestovali začiatkom roka baníci, pretože pri niektorých diagnózach prišli o nároky na dôchodok. "Mali sme aj prípad, keď o dôchodok prišiel baník, ktorý nemal nohu od kolena. Ak chýba noha od stehna, vzniká nárok na dôchodok, ak chýba od kolena, už nárok nevzniká," vysvetľoval bývalý baník Pavol Sabo počas februárového štrajku.
Diagnózy ministerstvo práce rýchlo upravilo, baníci však nie sú úplne spokojní. Bývalý baník Pavol Bahna z prievidzských Nezávislých kresťanských odborov hovorí, že človek bez nohy síce môže zostať invalidom, no dôchodok sa mu zníži z plného na nižší, pretože za amputovanú nohu je menej bodov, ako bolo minulý rok. V Prievidzskom okrese podľa neho doteraz posúdili 164 invalidov, z toho 59 znížili dôchodok, v pôvodnej výške ho nechali 27, odňali ho 14, ostatní sa odvolali.
Baníci z Prievidze, Handlovej a Veľkého Krtíša sa rozhodli, že 24. júna prídu opäť protestovať do Bratislavy. "Nemám nič proti preverovaniu zdravotného stavu, ale prekáža mi retroaktivita. Je to, akoby poisťovňa v priebehu poistnej udalosti menila kritériá. Pred 20 rokmi sme išli do invalidného dôchodku a po 20 rokoch odrazu nie sme invalidi," hovorí Bahna. (haj)