
Kontroverzný nezávislý poslanec Hans-Peter Martin. FOTO- REUTERS
Prečo prišlo v nových členských krajinách voliť tak málo ľudí?
Je to najmä zlyhanie vlád, ktoré nevedeli ľuďom vysvetliť, na čo je Európsky parlament. Ľudia nevedeli, prečo voliť, za čo môže nedostatok komunikácie. To je celkom pochopiteľné, pretože v nových členských krajinách sa ľudia minulý rok rozhodovali, či vôbec vstúpiť do únie. Ale to, že sa odvtedy nekomunikovalo o európskych témach, je prehra vlád v nových členských krajinách. Hlavne na Slovensku a v Poľsku.
Čo podľa vás teda majú urobiť vlády v nových členských krajinách, aby po šoku z nízkej účasti znovu ľudí pritiahli k európskym témam?
Je nesmierne dôležité, ako sa zachovajú noví europoslanci. Bude to na nich, aby svojím občanom vysvetľovali, o čom je Európsky parlament. Noví poslanci by nemali začať svoju kariéru tým, že sa ‚zabývajú' v Bruseli, ale že prídu domov a spoluobčanom budú vysvetľovať, čo robia, čo plánujú. Musia tvrdo pracovať, byť v médiách, ukazovať, čo robia. Nie sa skrývať v Bruseli.
Myslíte si, že to stačí?
Áno. Sú poslanci, ktorí sú veľmi aktívni, bystrí, zúčastňujú sa na debatách v Štrasburgu.
Je príkladom takého poslanca Rakúšan Hans-Peter Martin, ktorý získal neuveriteľných 14 percent hlasov?
Môže to tak byť. Voľby môžu byť aj o nezávislých osobnostiach. Poslanci majú veľkú zodpovednosť a na tom treba stavať.
A čo zodpovednosť médií?
Je to aj o médiách. Európsky parlament by sa však mal reformovať a reformovať treba aj spôsob, akým získavajú poslanci rôzne príplatky. Potom sa nemôžu čudovať, že médiá zaujíma hlavne to, koľko minú.
Vo voľbách sa posilnili strany, ktoré sú k únii veľmi kritické, či dokonca ju odmietajú. Čo chceli voliči týchto strán odkázať?
Opäť to dokazuje, že únia nevie komunikovať. Ľudia sú sklamaní diskusiami o ústave, po ktorej európskym témam rozumejú ešte menej ako predtým. Z toho je jasné, že tieto sily sú silnejšie hlavne v nových krajinách, kde ľudia nemajú dostatok informácií.
V novom Európskom parlamente bude veľa poslancov, ktorí nebudú zaradení do súčasných frakcií. Čo môžeme od nich očakávať?
Ťažko povedať. Ešte nie je jasné, či vytvoria spoločný blok, či budú koordinovať hlasovanie a akí budú silní. Je však zrejmé, že éra Európskeho parlamentu rozdeleného na ľavicu a pravicu sa končí.
Voľby boli skôr o domácich ako o európskych témach. Ukazuje to aj to, že takmer všade zvíťazila opozícia. Prečo je to tak?
S tým neurobíte nič. Ľudia využijú šancu vyjadriť nesúhlas s domácou politikou. To, že to nie je oúnii, je tiež o komunikácii.
Myslíte si, že výsledky volieb do parlamentu budú mať vplyv na debatu o Európskej ústave?
Nemyslím si, že to bude mať veľký vplyv. V niektorých krajinách, napríklad v Británii, kde získali veľa hlasov euroskeptici, to však môže oslabiť ochotu ustupovať od svojich predstáv a pristupovať ku kompromisom o euroústave.