
Nedá sa však jednoznačne povedať, či koruna reagovala len na eurovoľby, alebo ešte doznievali ekonomické udalosti z konca minulého týždňa. Počas včerajšieho obchodovania sa však domáca mena nakrátko dostala až k úrovni 39,76 koruny za euro a vyvolala znepokojené reakcie Národnej banky.
"Posilnenie meny vyvolali najmä domáce banky, ktoré kupovali koruny. Skôr ako voľbám by som to však pripisoval tomu, že Národná banka v piatok nezakročila proti spevňovaniu koruny. Banky to mohli pochopiť ako signál, že po dobrých výsledkoch ekonomiky NBS pripustí o niečo silnejšiu menu," myslí si díler Slovenskej sporiteľne Vladimír Gajdoš.
Na prepisovanie historických rekordov slovenskej koruny zareagovala viceguvernérka NBS Elena Kohútiková, keď vyhlásila, že "posilňovanie koruny je príliš prudké". Po tejto výstrahe sa začali banky automaticky zbavovať korún a vyberať si svoje zisky, čo kurz vrátilo k hodnotám okolo 39,90 koruny za euro. K záveru dňa však opäť prevládla chuť nakupovať slovenskú menu, keď končila na úrovni 39,85 koruny za euro.
Hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth tiež pripisuje spevňovanie koruny doznievaniu udalostí z konca týždňa, hoci aj voľby majú istý vplyv. "Či už centrálna banka bude proti silnej korune bojovať, alebo nie, do konca roka očakávame posilnenie kurzu k úrovni 39,20 Sk za euro," povedal.
"Víťazstvo vládnych strán v eurovoľbách môže byť znamením, že dobré ekonomické výsledky krajiny sa začínajú premietať aj do zvýšenej popularity koalície," konštatuje Jens Nordvig, analytik Goldman Sachs. Súhlasí s ním aj Tóth: "Negatívne dosahy reforiem už doznievajú a dá sa očakávať, že do termínu volieb preferencie vládnych strán stúpnu."
MARTIN JAROŠ