BRATISLAVA - Predseda vlády Mikuláš Dzurinda neskrýval radosť z výsledku SDKÚ, v ktorý, ako sa priznal, ani sám neveril. Príčiny úspechu strany vedel vysvetliť, oveľa menej však chcel hovoriť o dôvodoch nízkej účasti voličov. Na vine sú podľa neho aj verejnoprávne médiá.
Dzurinda týždeň pred voľbami v nedeľnej diskusnej relácii na STV upozornil moderátora, že otvára témy, ktoré súdneho človeka zaujímať nemôžu. Európskej téme bolo vtedy diskusii venovaných 15 minút.
"Nemám chuť vstupovať niekomu do svedomia, ale koľko sme mali publicistických relácií vo verejnoprávnych médiách?" spýtal sa včera premiér.
Aj ostatné médiá podľa premiéra neprinášali podstatné témy, ale "celé dni som čítal, koľko bude zarábať europoslanec".
Novinárke, ktorá sa ho pýtala na príčiny nízkej účasti, povedal, že "sa vyvolávali škandály, niekedy nesmierne trápne škandály, ktoré mali ľudí odrádzať".
SDKÚ urobila podľa neho pre úspech a účasť všetko, čo mohla a aj ako premiér má čisté svedomie. "Ak by premiér organizoval kampaň a tváril by sa, že je to kampaň informačná, bolo by to veľmi, veľmi zlé," povedal s tým, že kampaň majú robiť politické strany.
Predseda poslaneckého klubu ANO Ľubomír Lintner vidí príčinu neúspechu ANO a nízkej účasti aj v politickom štýle vlády. "Vládna koalícia raz vyzýva ľudí voliť, raz nevoliť."
Lintner si nie je si istý, či sa celá koalícia bude venovať nízkej účasti, lebo "pre mnohé strany sú tri poslanecké mandáty prekvapením a je to 8:6 v prospech koalície". Výsledok však podľa neho naozaj odzrkadľuje momentálne pozície každej strany.
Predseda SMK Béla Bugár odmietol obvinenia, že za nízku účasť môže pasívny prístup vládnej koalície. "Robili sme rovnakú kampaň ako Poliaci, ale ľudia sú už unavení," povedal.
Predseda parlamentu a KDH Pavol Hrušovský pripustil, že účasť bola naozaj nízka a príčiny treba analyzovať. "Bola to kampaň, ktorú viedli politické strany. Preto by si mali položiť túto otázku všetky parlamentné strany a neobviňovať len strany vládnej koalície," vyhlásil líder KDH.
Predseda Smeru Robert Fico vidí príčinu v médiách a politikoch, ktorí nedokázali zaujímavejšie priblížiť Európsky parlament. "Zúžilo sa to iba na to, či poslanci robia gramatické chyby v cudzom jazyku a aký budú mať plat," povedal.
Zodpovednosť je podľa neho na tých politikoch, ktorí v minulosti opakovane žiadali ľudí, aby sa nezúčastňovali na volebných aktoch.
Fico povedal, že napríklad Česká televízia mala oproti STV ďaleko kvalitnejšie diskusné relácie.
Podľa Sergeja Kozlíka z HZDS podiel na celkovom výsledku volieb vrátane najnižšej účasti spomedzi krajín únie majú nielen koaličné a opozičné politické strany či vládna kampaň, ale aj nezaujímavá prezentácia európskej problematiky i samotných kandidátov v médiách.
ROMAN KRPELAN