Včera sedeli v parlamente poslanci ANO (zľava) Eva Černá, Jirko Malchárek a Jozef Heriban bez nálady. FOTO TASR - DANIEL VESELSKÝ
SDKÚ
Predseda strany Mikuláš Dzurinda mal najlepší pocit z toho, že jeho strana vo voľbách vyhrala a že získala viac mandátov ako prepokladal. "Venovali sme kampani veľa síl,," povedal. Na úspechu SDKÚ sa podľa neho významne podpísala láska ľudí k športu a príťažlivý program strany.
Peter Šťastný to prirovnal k víťazstvu v predĺžení v rozhodujúcom siedmom zápase hokejového play off. "Bol som nadšený," povedal líder kandidátky, ktorého potešila ešte jedna vec: "Jedna zo strán, ktorá na Slovensku ešte neprehrala, prehrala prvýkrát." Mal na mysli HZDS.
Nízku účasť voličov mieni Dzurinda v najbližších dňoch analyzovať, ale "z pohľadu SDKÚ mám absolútne čisté svedomie".
KDH
Zisk troch mandátov je podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského veľkým úspechom zahraničnej politiky jeho strany. "Výsledky volieb sú úspechom vládnej koalície, pretože získala väčšinu mandátov," povedal. Podľa neho tým voliči dali nepriamu podporu vládnej koalícii.
SMK
Zisk dvoch kresiel predsedu strany Béla Bugára príjemne prekvapil, rovnako ako historicky najvyššia podpora zo strany sympatizantov SMK. "Voliči SMK zostali verní, za čo im ďakujem," povedal.
Teší ho, že víťazstvo strán vládnej koalície posilní frakciu Európskej ľudovej strany o 8 poslancov. Najväčšie negatívum volieb vidí v nízkej účasti.
O budúcich náhradníkoch za Edit Bauer a Árpáda Duku-Zólyomiho v parlamente rozhodne Republiková rada SMK.
ANO
Neúspech zhodnotí strana až po predložení analýz predsedu a prvého podpredsedu strany, šéfa volebnej kampane a prvých troch lídrov volebnej kandidátky. Dohodlo sa na tom Predsedníctvo ANO.
"Okrem toho chceme urobiť aj objektívny pohľad na ANO cez prieskum, ktorý zadáme nezávislej agentúre," povedal prvý podpredseda Ľubomír Lintner. Za najväčšie sklamanie označil to, že ANO dosiahla tretinový výsledok ostatných koaličných strán. "Strana sa musí súčasnou pozíciou veľmi vážne zaoberať."
Sklamanie neskrýval ani líder kandidátky Jozef Heriban, ktorý je presvedčený, že strana kampaň nepodcenila. "Tieto výsledky asi odzrkadľujú určitú situáciu na Slovensku, že ľudia sú už voľbami a referendami unavení." Aj keď koalícia vo voľbách vyhrala, "ak bude vnímať výsledky ako svoj úspech, bude to trochu skreslený pohľad," povedal Heriban.
Katarína Glončáková-Golev kritizovala aj kanceláriu Európskeho parlamentu na Slovensku, že nevyužila prostriedky na propagáciu volieb lepšie. Médiá boli podľa nej príliš negatívne naladené k voľbám a politici mali skôr začať vysvetľovaciu kampaň.
Smer
Smer je s výsledkami spokojný. Predseda Robert Fico počítal s dvoma až tromi mandátmi. Ocenil, že aj napriek nízkej účasti sa preukázala lojalita voličov Smeru, ktorá je rovnaká ako majú strany pôsobiace na politickej scéne omnoho dlhšie. "Ide o novú kvalitu v politike Smeru," povedal.
Fico povedal, že pri takej nízkej voličskej účasti sa nedá hovoriť o reprezentatívnej vzorke. "Nemôže sa povedať, že sa potvrdila reformná politika vlády," povedal.
Fico dodal, že všetky vyhlásenia o tom, že Smer v referende o predčasných voľbách, na ktoré prišlo 36 percent ľudí, utrpel fiasko, bude považovať za smiešne, tak ako doteraz. Podľa neho v týchto voľbách všetci presviedčali ľudí, aby prišli voliť a bolo ich iba 17 percent. V referende, kde ich na účasť vyzýval iba Smer a odborári, ich bolo podstatne viac.
HZDS
Tri získané mandáty stranu uspokojili. "Dva boli povinné minimum, ale škrelo by nás to," povedal Sergej Kozlík. Prekvapila ho nízka účasť, za ktorú podľa neho môžu obmedzené výdavky politických strán, ale aj absencia informácií. "Časť kampane bola postavená tak, aby ľudí od eurovolieb odradila. Išlo najmä o témy ako platy poslancov," povedala Irena Belohorská.
SF
Podporu vyše 3 percent voličov nevníma Slobodné fórum ako neúspech. Predsedníčka Zuzana Martináková povedala, že je to maximum, aké mohli získať za taký krátky čas od svojho vzniku.
Sklamanie nedal najavo ani volebný líder Ivan Šimko. "Musíme byť pripravení prijať rozhodnutie voliča. Ten je jeho veličenstvo demokratického usporiadania," vyhlásil. Podľa Šimka zisk 3,25 percenta naznačuje, že SF začína mať stabilnú voličskú základňu.
KSS
Na neúspechu strany majú podľa ústredného tajomníka Ladislava Jaču svoj podiel aj médiá, ktoré nevytvorili pre stranu dostatočný priestor. Komunisti predpokladali, že získajú aspoň jedno kreslo. V predvolebnej kampani nemala strana ani jeden veľkoplošný panel a obmedzila sa iba na bežné prostriedky agitácie.
(rk, tasr, sita)