ROŽŇAVA, BRATISLAVA – Materiál o poskytnutí štátnej pomoci závodu Siderit v Nižnej Slanej je pripravený na rokovanie vedenia ministerstva hospodárstva, ktoré sa uskutoční na budúci týždeň. Informoval o tom predseda odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu Miroslav Gazdík. Spoločnosť Želba Spišská Nová Ves, vlastník Sideritu, podľa Gazdíka doplnila podklady rozloženia záväzkov Želby voči Slovenskej konsolidačnej, SPP a Sociálnej poisťovni.
Ďalším dokumentom, ktorý by mal pomôcť Sideritu, je dohoda s U.S. Steel Košice, ktorý odoberá zo Sideritu viac ako 80 percent produkcie vysokopecných peliet. Predstavitelia americkej spoločnosti potvrdili, že Siderit považujú za strategického dodávateľa a v apríli by mali podpísať zmluvu na obdobie piatich rokov. „Verím, že žiadosť Želby prejde. Vedenie ministerstva chce skôr pomôcť, a nie závod odpísať. Minister Harach vyjadril počas návštevy v Siderite projektu podporu a sociálnu situáciu v regióne horného Gemera vidí komplexne,“ uviedol Gazdík.
Poskytnutie štátnej pomoci nevedie k oddlženiu firmy, pretože by to podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha bolo absolútne nepriechodné. „Financie do inovácie technológie spoločnosti sú námetom, ktorý je potrebné posúdiť aj z pohľadu štátnej pomoci. V celej šírke problému je potrebné vidieť aj sociálny kontext, ktorý napriek strohým ekonomickým pravidlám nemožno opomenúť,“ povedal v polovici februára Harach.
Spoločnosť Želba žiada pre svoj závod Siderit formou štátnej pomoci poskytnutie 180 miliónov korún počas troch rokov. Financie budú účelovo viazané na výmenu technológie, čím by v Nižnej Slanej znížili spotrebovaný objem zemného plynu, ktorý tvorí až štyridsať percent vstupných nákladov firmy pri výrobe peliet. Uvoľnenie regulovaných cien energií, ktoré vstúpilo do platnosti v tomto roku, je pre spoločnosť takmer likvidačné a podľa odborárov reálne hrozí krach Sideritu, pričom o zamestnanie by prišlo viac ako 900 pracovníkov firmy.
„Sumu, ktorú má štát poskytnúť, považujem za smietku oproti tomu, koľko by štátny rozpočet stálo vyplácanie podpôr a sociálnych dávok takmer tisícky ľudí,“ skonštatoval Gazdík. Na otázku, či štátna pomoc súkromnej spoločnosti nie je deformáciou trhových pravidiel a či po jednej finančnej injekcii nebudú musieť nasledovať ďalšie, Gazdík odpovedal: „Firma predložila aj analýzu, z ktorej vyplýva, že po reinžinieringu by mala od roku 2004 riadne fungovať a znížením nákladov na výrobu peliet sa vyhne červeným číslam.“
PETER KARPÁTY