ek a kedykoľvek.
Konštatoval to redaktor stanice BBC a znalec arabského sveta Frank Gardner, ktorý teraz bojuje o život v jednej zo saudskoarabských nemocníc. Na rozdiel od svojho kameramana prežil v Rijáde 6. júna atentát. Novinári BBC neboli v arabskom svete nováčikmi, mali ochranku. Do Saudskej Arábie sa vydali, aby informovali o nálade po akcii v Chubáre. Teroristi pri nej napadli západných cudzincov a 22 ľudí zabili. Pocit bezpečnej a dobre platenej práce v kráľovstve sa vytráca a premieta sa do stúpajúcej ceny ropy.
Rijád sa hlási k boju proti teroristom a veľa ľudí preto márne hľadá odpoveď na otázku, prečo sa vláde tak málo darí. Špekuluje sa o neschopnosti, neochote naozaj zasiahnuť, aj o tom, že vláda si je vedomá, na akú stranu sa prikláňa väčšina verejnosti. Nikto zatiaľ nevysvetlil, prečo v Chubáre ušli špeciálnym policajným jednotkám štyria páchatelia.
Proti radikálom sa podľa veľvyslanca kráľovstva v Londýne, princa Turkí Saúda, dá bojovať dvoma spôsobmi. "Môžeme medzi nich vtrhnúť s množstvom ozbrojených mužov, zadržať tisícky ľudí, a keď budeme mať šťastie, budú medzi zadržanými dvaja, traja alebo štyria teroristi. To by si teroristi želali - aby sme si proti sebe poštvali celý národ," povedal princ. Vláda podľa jeho slov zvolila "metodickejší" postup, ktorý spočíva v starostlivej policajnej práci.
Vláda v skutočnosti zvolila tento rok práve metódu bezhlavých záťahov. Vďaka nim sa podarilo zadržať niekoľko teroristov a Washington postup Rijádu po prvý raz ocenil. Zatiaľ sa však nekonal jediný proces, pretože by zrejme mohli vyjsť najavo fakty o radikálnych organizáciách a ich spojení s vládou. Namiesto toho podozriví umierajú pri záťahu a svoje tajomstvá si berú do hrobu. Saudskoarabská vláda akékoľvek vzťahy s radikálmi popiera.
(čtk/bbc)