Prvé eurovoľby: nezáujem nováčikov

BRUSEL, PRAHA, VIEDEŇ - Historicky prvé voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa včera večer skončili, poznačila nízka volebná účasť ...

Včerajšia volebná účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu nebola vysoká. V Maďarsku (vpravo) prišlo voliť len asi 36 percent voličov. Nezáujem nahrával extrémistom a populistom, ako napríklad vodcovi francúzskej Národnej strany Jean-Marie Le Penovi, ktorý včera volil spolu so svojou dcérou Marine. FOTO - ČTK/AP, REUTERS

BRUSEL, PRAHA, VIEDEŇ - Historicky prvé voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa včera večer skončili, poznačila nízka volebná účasť a úspechy opozičných strán vo väčšine členských krajín únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Väčší záujem o hlasovanie neukázali ani občania desiatich nových členských krajín, ktoré sú súčasťou Európskej únie len šesť týždňov. V najväčšej krajine spomedzi nováčikov - Poľsku, prišlo voliť len trinásť percent voličov. O niečo lepšie to vyzeralo v starých krajinách únie: v čase našej uzávierky odvolilo vo Francúzsku 33 percent voličov, v Nemecku 20 percent, v Španielsku odhlasovalo predpoludním takmer 25 percent voličov, v Portugalsku 14 percent.

Nie je preto isté, či sa naplnia predpovede, že priemerná volebná účasť v celej únii dosiahne 52 percent, čo by bol mierny nárast v porovnaní s poslednými voľbami. V roku 1999 prišlo k urnám najmenej ľudí v 25-ročnej histórii priamej voľby europarlamentu - 49,8 percenta.

Včera volilo najviac - 19 členských štátov. Výsledky zo šiestich krajín, ktoré hlasovali od štvrtka do soboty (Holandsko, Veľká Británia, Írsko, Česká republika, Lotyšsko a Malta), sú neoficiálne. Konečné výsledky začal Európsky parlament zverejňovať až po uzatvorení všetkých volebných miestností, včera večer po desiatej hodine.

SkryťVypnúť reklamu

Česi volili opozíciu

V susednej Českej republike zvíťazila podľa exkluzívneho výskumu agentúry SC&C opozičná Občianska demokratická strana, druhí boli komunisti, tretí skončili vládni sociálni demokrati (ČSSD). Ako uviedla Česká televízia, ktorá si výskum objednala, ODS získala 31 percent, komunisti 17 a sociálni demokrati 10,5 percenta. Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) bol viditeľne sklamaný. Neúspech svojej strany pripísal nízkej volebnej účasti. "Naši kandidáti boli prvá liga, za neúspech nemôžu. Ľudia volili skôr strany, nie jednotlivé osobnosti," povedal podľa iDnes.

Volebná účasť dosiahla 29 percent, čo je podstatne menej ako 55,2 percenta voličov, ktorí sa zúčastnili na referende o vstupe krajiny do únie. "Dvadsaťdeväť percent je veľmi zlé skóre, navyše v kombinácií s tým, že najviac hlasov dostali pravicoví a ľavicoví euroskeptici," povedal pre ČTK holandský poslanec Jan Marinus Wiersma.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa odhadu Českej televízie pošlú českí voliči do europarlamentu známu bývalú televíznu novinárku Janu Bobošíkovú, ktorá na kandidátke hnutia Nezávislí získala najviac preferenčných hlasov (35 percent). Po 25 percent dostali bývalý riaditeľ televízie Nova a senátor Vladimír Železný a exminister zahraničných vecí Josef Zieleniec.

Hviezda českej predvolebnej kampane Dolly Buster nakoniec neodvolila. Bývalá pornoherečka, ktorá žije v Nemecku, sa neskoro zapísala a jej meno nebolo v deň volieb na zozname voličov. Fiaskom sa skončil aj pokus jej Nezávislej erotickej iniciatívy, ktorá získala jedno percento.

Slobodní stratili

Susedné Rakúsko zažilo včera dramatický súboj o víťazstvo. Podľa volebných odhadov agentúry SORA, ktorú si objednala rakúska televízia ORF, viedli len veľmi tesne opoziční sociálni demokrati (33,4 percenta) pred vládnymi ľudovcami kancelára Schüssela (32,9 percenta). Prekvapením je tretie miesto nezávislých na čele s terajším poslancom Európskeho parlamentu Hansa-Petra Martina, ktorý predbehol Zelených a menšiu vládnu stranu Slobodných. Tí získali len šesť percent, čo je neporovnateľne menej ako v roku 1999, keď pod vedením Jörga Haidera získali 23 percent hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

Potvrdili sa obavy z nízkej účasti voličov, ktorí boli znechutení volebnou kampaňou. Včera prišlo voliť 40 percent voličov, čo je doteraz najnižšia účasť.

Lotyši potrestali vládu

Podľa prvých neoficiálnych odhadov, ktoré zverejnila agentúra LETA, dostali najviac hlasov opozičné strany: pravicová nacionalistická Strana za vlasť a slobodu (29 percent), stredopravá Strana novej éry bývalého premiéra Einarsa Repša 20,67 percenta a takmer 10 percent dostala strana, ktorá obhajuje záujmy ruskej menšiny Za ľudské práva v jednotnom Lotyšsku. Vládne strany na tom zatiaľ nie sú dobre. Hrozí, že do europarlamentu sa nedostane ani jeden z kandidátov troch vládnych strán.

Volebná účasť dosiahla 38,1 percenta. Na porovnanie - na referendum o vstupe krajiny do únie prišlo 72,5 percenta voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Litva volila aj prezidenta

V Litve ostali voľby do Európskeho parlamentu v tieni voľby novej hlavy štátu, ktorá nahradí prezidenta Rolanda Paksasa, zosadeného v apríli za hrubé porušenie ústavy. V predvolebných prieskumoch viedol bývalý litovský prezident Valdas Adamkus (77). Podľa pozorovateľov však jeho víťazstvo nie je vôbec isté. Favoritom bol aj pred rokom a pol, nakoniec ho však Paksas porazil.

Explózia v Taliansku

Hlasovanie v Taliansku poznačil incident - desať hodín pred jeho začiatkom, vybuchla pred sídlom vládnej strany Forza Italia v meste Cagliari na ostrove Sardínia po domácky vyrobená bomba. Traja anarchisti sa pokúsili o útek z miesta činu, ale zadržali ich. Nikto nebol zranený. Víkendové voľby, ktoré boli prvýkrát v dejinách Talianska dvojdňové, boli prvým veľkým testom pravicovej vlády premiéra Silvia Berlusconiho.

SkryťVypnúť reklamu

Maratón volieb v Nemecku

V najväčšej členskej krajine Nemecku včera podľa prvých prognóz uštedrili voliči vládnym sociálnym demokratom kancelára Gerharda Schrödera trpkú porážku. Podľa televízie ARD získali sociálni demokrati 23 percent, čo je najhorší výsledok strany v jej povojnovej histórii. Jednoznačným víťazom sa stal opozičný konzervatívny blok (CDU/CSU) so ziskom 46 percent. Nemeckí voliči včera absolvovali maratón volieb - okrem volieb do Európskeho parlamentu sa tam uskutočnili aj voľby v spolkovej krajine Durínsko a komunálne voľby v šiestich spolkových krajinách. (mim, reuters, čtk, tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 759
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 592
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 616
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 588
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 356
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 118
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu