Český premiér Vladimír Špidla komentuje prvé odhady výsledkov volieb do Európskeho parlamentu. Jeho vládna koalícia utrpela porážku. Podľa ekonómov to znamená stop reformám a oslabenie českej koruny. FOTO - ČTK
Trhy môžu mať navyše obavy z vládnej krízy a predčasných volieb, čo by mohlo prispieť k oslabeniu kurzu koruny.
Vládne strany sa v zostávajúcich dvoch rokoch zamerajú na vylepšenie svojej bilancie a odložia potrebné, ale nepopulárne opatrenia, odhadol hlavný ekonóm Patria Online David Marek. Reformu dôchodkového systému už kabinet podľa neho v podstate odložil a po prehratých voľbách nie je možné očakávať ani sprísnenie podmienok vyplácania podpôr v nezamestnanosti alebo potrebné škrty v sociálnych dávkach.
Žiadne systémové reformy neočakáva ani Jana Sýkorová z Wood&Company. "Vláda sa tvári, že reformy už prebehli, ale pritom došlo len k zvýšeniu daní. Nerobím si ilúzie, že by sa kabinet k nejakým reformám odhodlal, a to bez ohľadu na výsledky volieb," povedala.
Oslabenie koruny sa očakáva aj nezávisle od vývoja politickej situácie a prehra koaličných strán by to mohla len urýchliť, usudzuje hlavný analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl. Mena by sa tak podľa neho mohla postupne oslabiť z piatkových 31,44 smerom k 32 českým korunám za euro. ODS by sa navyše pod vplyvom úspechu vo voľbách mohla pokúsiť o vyslovenie nedôvery vláde a o predčasné voľby, odhadol. Lakmusovým papierikom podľa neho bude najmä jesenné rokovanie o rozpočte na budúci rok.
Zvolení europoslanci nebudú mať podľa analytikov priveľa šancí ovplyvniť smerovanie únie, navyše ekonomické názory viacerých strán vraj nie sú príliš zreteľné. Najčitateľnejšia v názoroch na ekonomické smerovanie únie je podľa Marka ODS, ktorá má vyhranený názor na spoločnú poľnohospodársku politiku, daňovú politiku a jednotnú menu.
Európsky parlament navyše stále nemá medzi orgánmi únie príliš silné postavenie a rozhodovať sa bude skôr medzi ministrami alebo predsedami vlád jednotlivých krajín. Rovnaký názor má aj ekonóm Českej sporiteľne Petr Zahradník, podľa ktorého je parlament stále skôr poradný, konzultačný a lobistický orgán a navyše 24 českých zástupcov sa v mori 732 poslancov stratí.
V záujme ekonomického rozvoja Česka a aj celej Európskej únie by sa českí poslanci napriek tomu mali snažiť zablokovať snahy niektorých západných krajín o harmonizáciu daňových sadzieb a podporovať zrušenie spoločnej poľnohospodárskej politiky alebo aspoň jej obmedzenie. "Čím menej dotácií na čokoľvek, tým lepšie, a to vrátane dotácií určených novým členským krajinám. Až na malé výnimky dotácie kazia ekonomiku a v dlhšom období sú zlé aj pre ich príjemcov," myslí si ekonóm PPF Pavel Kohout.
(čtk)