
Ešte včera podvečer to vyzeralo, že Slovensko bude na prvom mieste v Európe. V ignorovaní eurovolieb. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRUSEL, BRATISLAVA - Odhady výsledkov volieb do Európskeho parlamentu naznačujú porážku mnohých vládnych strán v 25 štátoch Európskej únie a dramaticky nízku účasť na hranici ignorovania volieb v krajinách, ktoré sa len pred 6 týždňami stali členmi únie.
Údaje z volebných komisií na Slovensku dávali tušiť, že volebná účasť môže byť u nás medzi najnižšími vôbec. Podľa predsedu Štatistického úradu Petra Macha do 18.00 h účasť neprekročila 20-percentnú hranicu, v niektorých krajoch sa pohybovala len na úrovni 10 percent.
Prezident Rudolf Schuster, ktorý dnes končí vo funkcii, to očakával. "Ľudia už sú možno voľbami unavení. Bolo ich v poslednom čase veľa," povedal v Košiciach potom, čo odovzdal svoj hlas.
Výnimkou medzi novými členmi únie sa stala najmenšia Malta, kde prišlo voliť 82 percent voličov. Ani tu voľby nevyhrala vládnuca Národná strana, ktorá priviedla ostrov do únie, ale opoziční labouristi.
"Celkovo sa nedá očakávať, že by voľby dopadli nejako radostne. Bude to o vysokej absencii a náraste euroskepticizmu," povedal John Palmer, riaditeľ Strediska európskej politiky.
Včera sa volilo v 19 štátoch a prvé výsledky začal europarlament zverejňovať po desiatej večer, na Slovensku sa však očakávali až v pondelok po tretej ráno.
V štátoch, kde sa hlasovalo od štvrtka do soboty, víťazila opozícia. V Českej republike voliči pri účasti 29 percent potrestali vládne strany, keď jasne zvíťazila opozičná pravicová ODS, druhí boli komunisti. Obe strany sú výrazne euroskeptické a ostro kritizujú vládu. Až za nimi s odstupom skončili vládni sociálni demokrati, ale prekvapením je aj úspech neparlamentných strán. V Česku sa už objavili úvahy o zmenách vo vláde Vladimira Špidlu. Mnohé hlasy z Bruselu označili českú volebnú účasť a nepriamo aj výsledky volieb za "katastrofu" a silné pošramotenie povesti krajiny.
V najväčšej členskej krajine Nemecku včera podľa prvých prognóz uštedrili voliči vládnym sociálnym demokratom kancelára Gerharda Schrödera trpkú porážku. Podľa televízie ARD získali sociálni demokrati 23 percent, čo je najhorší výsledok strany v jej povojnovej histórii. Jednoznačným víťazom sa stal opozičný konzervatívny blok (CDU/CSU) s dvojnásobným ziskom - 46 percent.
Na Slovensku podľa politológa Grigorija Mesežnikova takáto situácia nehrozí. Myslí si, že "pomer hlasov pre koaličných a opozičných kandidátov bude vyrovnanejší".
Spolu 343 miliónov voličov v celej únii rozhodovalo v uplynulých štyroch dňoch o 732-člennom europarlamente. Nové krajiny volili 162 europoslancov, z toho Slovensko 14.
Autor: mim, joč, čtk