
Americkí vojaci zadržiavajú na kosovsko-macedónskej hranici Albánca podozrivého z členstva v Národnej oslobodzovacej armáde. Včera pri prestrelke zranili dvoch mužov. FOTO - REUTERS
va bude vítaná,“ povedal v parlamente macedónsky prezident Boris Trajkovski.
Mnoho vzbúrencov, ktorých počet sa celkovo odhaduje na 150, sa v pondelok stiahlo z macedónskej dediny Tanuševci, kde viedli prestrelky s pohraničníkmi, späť ku Kosovu. Americkí vojaci z KFOR, ktorí sú na kosovskej strane hranice, ich však zadržali len zopár. Včera Američania zranili v prestrelke pri obci Mijak dvoch mužov. Išlo o štvorhodinovú operáciu pred svitaním, na ktorej sa zúčastnili aj poľskí, ukrajinskí a litovskí príslušníci KFOR - dohromady 250 mužov. Bol to prvý ozbrojený konflikt medzi vojakmi KFOR a ozbrojencami, odkedy KFOR začali posilňovať svoju prítomnosť na hranici s Macedónskom.
Macedónski predstavitelia, ktorí dosiaľ trpko kritizovali KFOR za nečinnosť, akciu ocenili.
„KFOR a Macedónsko pokračujú v úzkej spolupráci na zaistenie bezpečnosti vašej hranice,“ povedal včera novinárom v Skopje asistent generálneho tajomníka NATO Daniel Speckhard. Západ dosiaľ žiadal Skopje o zdržanlivosť. Po nedeli, keď v pohraničí zabili troch macedónskych vojakov, však oznámil, že pochopí, ak macedónska vláda nariadi vojenskú akciu proti gerilám. Skopje však váha s použitím výraznej sily, aby nezvýšilo napätie v albánskej časti populácie.
NATO v utorok oznámilo, že uvažuje o vpustení juhoslovanskej armády do nárazníkového pásma neďaleko macedónskej hranice, aby zastavilo kampaň rebelov. Kosovskoalbánski politici včera zámer NATO kritizovali. „Armáda, ktorá v Kosove donedávna páchala masakry, sa nesmie vrátiť do Kosova alebo na časť kosovsko-macedónskych hraníc, predovšetkým nie do trojuholníka medzi Kosovom, Macedónskom a Srbskom,“ povedal Kole Berisha z umierneného Demokratického zväzu Kosova. V priľahlom juhosrbskom Preševskom údolí včera mína zabila dvoch juhoslovanských vojakov.
Podľa hovorcu macedónskej polície Števa Pendarovského od pondelka opustilo svoje domovy v pohraničných dedinách už okolo tristo etnických Albáncov, prevažne žien a detí. Hovorca polície uviedol, že majú nepotvrdené správy o pohybe ozbrojených skupín hlbšie do Macedónska v oblasti Kumanova, multietnického regiónu blízko diaľnice spájajúcej Balkán so strednou Európou, a asi 35 kilometrov severne od Skopje. Nezávislý zdroj to však nepotvrdil, pretože macedónske bezpečnostné sily držia novinárov bokom.
(reuters, tasr)