Včely sa sústreďujú okolo matky, ktorá sa vrátila zo zásnubného letu. FOTO - AUTOR
Na juhu Slovenska sú včelstvá v júni tesne za hlavnou znáškou. Repka a agát už rozhodli o ich produkcii v tomto roku. Kvitnutie slnečnice máme "pred dverami". Výnosy z tejto poslednej výdatnej znášky môže však ohroziť rojenie včiel. Po znáške z agáta urobíme preto protirojové opatrenia. Robia sa odoberaním alebo prevesovaním plodu nad mriežku. Pri odoberaní plodu musíme byť opatrní, lebo môže byť na úkor výnosov zo slnečnice, ktorá dokáže aj počas týždňa včely "zodrať".
V horských oblastiach hlavnú znášku zatiaľ iba očakávame. Znáška z lúk či malín ani zďaleka nenahradí znášku z výdatnej medovice. Ak nechceme včelstvá unaviť letnými horúčavami, umiestnime ich na tienené stanovištia a umožníme im ľahký prístup k čerstvej vode. Kočovný včelár, ale aj včelár s trvalým stanovišťom včelstiev sa v tomto mesiaci sústreďuje na:
m Založenie čím väčšieho počtu zásobných včelstiev. Včelstvá vytvorené zo štyroch zrelých plodových plástov a plodujúcej matky môžu do septembra dorásť do zimujúcej sily.
m Odchov dostatočného počtu nových matiek, teda v množstve aspoň jednej polovice počtu produkčných včelstiev. Keďže sa blížime k letnému slnovratu, kvalitných trúdov bude ubúdať.
m Boj proti premnoženiu klieštika včelieho (Varroa destructor). Účinné je použitie odparných dosiek s kyselinou mravčou, ale i postrek včiel roztokom amitrázových prípravkov (Varidol - v pomere 5 kvapiek prípravku na 0,5 dl vody).
m Posilňovanie a podporovanie rozvoja novozaložených včelstiev. Pridávame im zásoby v takom tempe, v akom sú ich schopné odoberať. Bez dostatočných zásob matka ustrnie v plodovaní a budeme ju môcť použiť iba na výmenu v produkčnom včelstve.
m Udržiavanie dobrej kondície produkčných včelstiev. Po medobraní včelstvá neponecháme svojmu osudu, ale hneď v podvečer po dennom medobraní im podáme väčšiu dávku cukrového roztoku. Zmiernime tým stres spôsobený odobratím zásob z medníka.
m Popri prácach okolo úľov nezabúdajme ani na sklady zásobných plástov. Ak v nich neudržíme chlad (pod + 8 °C), vijačka nám môže spôsobiť obrovské škody. Vtedy pomôže iba sírenie v päť- až sedemdňových intervaloch.
Ing. TIBOR JÓKAY