Nestlé sa v Česku súdi s Hamé
Najväčšia česká konzerváreň Hamé podala žalobu na spoločnosť Nestlé. Firma podľa Hamé neoprávnene používa ochrannú známku Cikánská omáčka. Zneužívanie značky pokračuje aj napriek ponuke Hamé na mimosúdne vyriešenie celej záležitosti.
Nestlé sa bude právnou cestou brániť, aby označenie mohlo naďalej používať. "Považujeme to za druhové označenie určitého typu výrobku," vyhlásila Nestlé s tým, že ich výrobok je ako jedna zo šiestich noviniek na trhu od mája pod značkou Magi-Cikánská omáčka.
Hamé vyzvalo Nestlé, aby prestalo ochrannú známku Cikánská omáčka používať a súčasne podalo trestné oznámenie na štatutárnych zástupcov Nestlé.
Intel vyšetrujú inšpektori EÚ
Európska komisia obnovila vyšetrovanie, pri ktorom skúma praktiky americkej čipovej spoločnosti Intel na trhu. Komisia dospela pred dvomi rokmi k predbežnému záveru, že proti Intelu nie je treba vznášať obvinenia. Konkurent AMD sa však naďalej sťažoval na monopolistické praktiky Intelu. Komisia preto otvorila novú fázu zbierania údajov a organizáciám na trhu rozposlala list, žiadajúci o informácie k prípadu.
Na previerke pracuje rovnaký tím, ktorý vyšetroval prípad Microsoftu. Ten udelil Microsoftu rekordnú pokutu 497 miliónov eur za zneužitie dominantného postavenia na trhu.
Troch vinných z Enronu vydajú do USA
Traja bývalí britskí bankári, ktorí boli medzi prvými obvinení v súvislosti so škandálom okolo amerického gigantu Enron Corp., budú pravdepodobne v júni vydaní z Veľkej Británie do USA na vyšetrovanie. Vydanie sa týka Gilesa Darbyho, Garyho Mulgrewa a Davida Berminghama. Ak bude britská vláda súhlasiť s americkými vyšetrovateľmi, budú títo traja vydaní späť do Houstonu v Texase, kde budú čeliť súdu v siedmich bodoch sprenevery.
Traja muži boli zadržaní v Anglicku 23. apríla, takmer dva roky po tom, čo boli prvýkrát obvinení z plánu defraudácie ich zamestnávateľa, Greenwich NatWest, neskôr kúpeného bankou Royal Bank of Scotland. Boli obvinení z nelegálneho presunu 7,3 milióna dolárov z NatWest do spoločnosti Southampton, ktorú riadil bývalý finančný riaditeľ Enronu Andrew Fastow.
Karibské štáty chcú ochranu svojich banánov
Zástupcovia pestovateľov banánov v karibskej oblasti vyzvali Európsku úniu, aby prijala prísne opatrenia na dovoz banánov a pomohla im s ochranou ich záujmov. Producenti v Karibiku, Afrike a niektorých častiach Pacifiku totiž čelia konkurencii zo strany pestovateľov hlavne v Strednej a Južnej Amerike.
O obchode s banánmi sa v uplynulých dňoch rokovalo na ostrove Svätý Vincenc. Niektorí delegáti žiadali, aby Európska únia vyberala clo 200 eur za tonu banánov, ktoré prídu z iných krajín ako z oblasti Karibiku, Afriky a Pacifiku. Obchod s banánmi je teraz v karibskej oblasti v útlme. Ostrovy, ktorých sa rokovania týkali, ležia hlavne v súostroví Malé Antily. Tie sa po rozšírení Európskej únie chystajú zvýšiť vývoz aj do nových členských štátov únie.
Britské úrady preverujú Provident Financial
Finančná spoločnosť Provident Financial čelí v Británii vyšetrovaniu. Podnik, ktorý pôsobí i na Slovensku, to sám uviedol vo svojom vyhlásení s tým, že sa oň zaujíma Úrad pre poctivé obchodné praktiky (OFT). Ten bude zrejme vyšetrovať i ďalšie úverové firmy. Praktiky úverových inštitúcií v Británii teraz skúma úrad, ktorý obhajuje záujmy spotrebiteľov. So svojím vyšetrovaním by mal byť do pondelka hotový a potom sa chystá predložiť sťažnosť na OTF.
Úrady se zameriavajú práve na také podniky, akým je Provident, teda na tie, ktoré poskytujú pôžičky na veľmi vysoký úrok. Klienti týchto firiem sa regrutujú z chudobnejších vrstiev alebo patria k tým, ktorí majú zlú úverovú históriu a pôžičku od banky by asi nedostali.
Falošné euromince odstavili rakúske automaty
Stovky kusov napodobenín euromincí zachytili v uplynulých dňoch prevádzkovatelia mincových automatov vo východnej časti Rakúska. Množstvo prístrojov na predaj cigariet prijímali žetóny, vyrobené z plechu, ako platidlo v hodnote dvoch eur. "Plechové mince majú vo svojom strede vyrazenú hviezdu," povedal Peter Trinkl z Hospodárskej komory. Dodal, že všetky falzifikáty vyzerajú rovnako. Podnikatelia teraz musia obmeziť prevádzku prístrojov, aby ich preprogramovali. To vraj môže trvať i niekoľko týždňov.