Harold Lloyd – nemá hviezda, ktorá visela na hodinovej ručičke

Čas zostal na chvíľu stáť, keď vydesená postava v okuliaroch s kosteným rámom vyliezla na hodiny a sledovaná stovkami pohľadov kŕčovito sa držala obrovitej ručičky vysoko nad ulicami veľkomesta. Scéna je z filmu Safety Last (O poschodie vyššie) z roku ...


Harold Clayton Lloyd vo filme Safety Last. FOTO – MOVIE CINEMA

Čas zostal na chvíľu stáť, keď vydesená postava v okuliaroch s kosteným rámom vyliezla na hodiny a sledovaná stovkami pohľadov kŕčovito sa držala obrovitej ručičky vysoko nad ulicami veľkomesta. Scéna je z filmu Safety Last (O poschodie vyššie) z roku 1923. Muž visiaci na ručičke je Harold Lloyd (1893–1971), posledný z veľkej trojky filmových komikov nemej éry, spolu s Chaplinom a Keatonom. Vo svojej dobe bol Lloyd nemenej úspešný, ba ešte úspešnejší ako títo dvaja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Začínal s režisérom Haroldom Roachom v roku 1914 a urobil si meno v krátkych zúrivých groteskách. V nich sa začínala etablovať postava Lonesama Luka – Osamelého Luka, ktorá bola spočiatku pomerne okatou imitáciou Chaplinovej figúrky noblesného bezdomovca. Koncom roku 1917 sa Lloyd a jeho režisér Roach rozhodli pre zásadný zvrat. Prišli s novým typom hrdinu, snaživým mladým človiečikom v okuliaroch, ktorý si zakaždým takmer zlámal väzy, ale aj tak sa na konci scény vždy veselo usmieval. Mladíček, ktorý vyzeral ako bankový úradník, najobyčajnejší z obyčajných, sa ocital v jednej krkolomnej situácii za druhou a publiku z nich vstávali vlasy dupkom ako v slávnej scéne s hodinami zo Safety Last.

Okolo roku 1919 bol najmilovanejšou postavou Hollywoodu. V tom istom roku Lloyda stihla pri nakrúcaní škaredá nehoda, ktorá takmer ukončila jeho sľubne rozbehnutú kariéru. Keď pózoval pre reklamné snímky na film Haunted Spoons, držal v ruke propánovú bombu, bezpečný „tichý“ typ, aké sa používali na nakrúcanie komédií. Bomba však vybuchla a odtrhla mu palec a ukazovák. Komédia bola o človeku, ktorý sa vytrvalo a neúspešne pokúša o samovraždu.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže Lloyd mal v sebe ducha rovnako optimistického ako jeho postava, protézy zakryl koženou rukavicou, s hendikepom sa rýchlo vyrovnal a s umelými prstami nakrútil svoje najnebezpečnejšie a najznámejšie scény vrátane tej s hodinami.

V nasledujúcom desaťročí začala jeho hviezda zapadať. Annette D‘Agostino, Lloydova biografka, tvrdí, že za to mohla hospodárska kríza. „Haroldova postava bola beznádejne optimistická. Prekážky boli preňho ničím. Masový divák bol nezamestnaný a väčšinu dňa čakal na prídel potravín. Ťažko sa stotožňoval s takýmto hrdinom.“ Lloyd sa nehodil do hospodárskej depresie. Tí, čo chodili do kina v tridsiatych rokoch, boli skôr naladení na Laurela a Hardyho, komických zúfalcov.

Lloyd v dvadsiatych rokoch zbohatol na úspešných groteskách ako Safety Last alebo Why Worry? (1923) a The Freshman (1925). Na rozdiel od väčšiny svojich kolegov zo šoubiznisu verný imidžu svojej postavy peniaze neprehajdákal a zabudnutý americkým publikom dožil vo svojom štyridsaťštyriizbovom paláci v Beverly Hills. Zomrel 8. marca. 1971. Dielo si strážil veľmi úzkostlivo a nechcel dovoliť, aby niektorý z jeho filmov niekedy ukazovali v televízii, ktorú nenávidel za to, ako trhá filmy na kúsky kvôli reklame.

SkryťVypnúť reklamu

Britský Independent v jednom zo svojich nedávnych vydaní píše, že Lloydova vnučka Suzanne Lloydová-Hayesová, správkyňa Lloydovho archívu, momentálne pripravuje veľký projekt, ktorý pripomenie celé jeho dielo. Okrem iného sa snaží o remake jeho veľkého hitu Movie Crazy. Pochopiteľne, nechce prezradiť, koho si predstavuje v Lloydovej úlohe. Independent jej radí jednoznačne Jackieho Chana. Pokiaľ ide o pôvodných predstaviteľov, ešte stále je nažive jedna z Lloydových dávnych hviezd – Constance Cummingsová. Možno sa jej vďaka tomu podarí comeback vo veku 89 rokov. „Je pravda, že som už dosť stará pani,“ uvažuje Constance v rozhovore pre Independent. „Ale ešte nie som úplne na dôchodku.“

ANDREA PUKOVÁ

Zajtra – Graham Bell uskutočnil prvý súvislý telefonický hovor

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 762
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 599
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 738
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 627
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 600
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 348
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 123
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 247
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu