
S bývalým americkým prezidentom Ronaldom Reaganom sa prišli počas pohrebu rozlúčiť do Národnej katedrály vo Washingtone mnohí významní politici z celého sveta. Reagan bol 40. prezidentom USA a zomrel na komplikácie súvisiace s Alzheimerovou chorobou. FOTO - REUTERS
Šesť dní lúčenia a spomienok na bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana vyvrcholilo včera v prísne stráženom Washingtone majestátnym štátnym pohrebom.
V USA, kde bol vyhlásený štátny smútok a zatvorené zostali štátne inštitúcie aj školy, sa zišli súčasní svetoví lídri aj veteráni z čias studenej vojny. Uctili si muža, ktorý sa významne podieľal na jej ukončení.
Scenár rozlúčky sa držal želaní zosnulého, ktorý ešte v roku 1981 zverejnil, ako si pohreb predstavuje. Manželka Nancy dohliadla, aby sa Reaganove želania vyplnili. Príhovor na obrade tak patril aj Georgeovi Bushovi staršiemu a Margaret Thatcherovej, ktorá pre horší zdravotný stav svoju reč nahrala s predstihom. Osobné spomienky pridal aj súčasný prezident George Bush. Podľa želania zahrali aj pieseň Ave Maria.
Rečníci spomínali na Reaganovu nezabudnuteľnú osobnosť: na veľkého komunikátora, na stretnutia s Gorbačovom, silný vzťah s manželkou, atentát, jeho neopakovateľný humor (pri týchto spomienkach sa katedrálou ozýval smiech), silnú vieru, na to, že vyhral studenú vojnu bez jediného výstrelu.
Na rozlúčke bol aj slovenský prezident Rudolf Schuster. Viac na 9. strane