skeho frontu (FRG).
Hoci Ríos Montt, ktorý v 11-miliónovej krajine vládol tvrdou rukou v rokoch 1982–1983, čelí vážnym obvineniam z porušovania ľudských práv, o imunitu prišiel pre úplne iné dôvody – pretože sa spolu so svojimi poslancami pokúsil o nelegálny prepis znenia zákona o alkoholických nápojoch.
Montt a poslanci za jeho stranu sa snažili bez súhlasu pléna znížiť daňové zaťaženie alkoholických nápojov o takmer 50 percent. Po vypuknutí škandálu sa „náhodou“ stratil dôkazový materiál. Stenografický záznam z rokovania kongresu sa objavil medzi odpadkami a video či audiozáznamy zasadania zase niekto vymazal. Spravodlivosti pomohol novinár z denníka Prensa Libre, ktorý si časť zasadania nahral a pásku odovzdal vyšetrovateľom.
Rozhodnutie najvyššieho súdu otvára cestu obvineniu Montta a spol. z viacnásobného porušenia zákona: falšovanie, porušenie ústavy, zneužitie postavenia verejného činiteľa, ukrývanie a ničenie dôkazového materiálu a neplnenie si povinností. „Rozhodnutie súdu je povzbudením pre Guatemalčanov, tradične navyknutých na zlé správy,“ píše v reakcii na rozhodnutie súdu Prensa Libre.
V rovnakom čase sa niekoľko právnikov z organizácií bojujúcich za ľudské práva rozhodlo odštartovať kampaň za odsúdenie Ríosa Montta za zločiny proti ľudskosti, ktoré armáda počas jeho diktatúry napáchala na obyvateľstve. Teoreticky to je azda i možné, no generálovi právnici tvrdia, že strata imunity sa vzťahuje iba na prehrešky súvisiace so zákonom o alkoholických nápojoch.
I tak však latinskoamerickí komentátori hovoria o historickom precedense, keď sa generál, ktorého vládu „ochraňovanej demokracie“ možno porovnať so svetoznámym Čiľanom Augustom Pinochetom alebo paraguajským diktátorom Alfredom Stroessnerom, ocitne na lavici obžalovaných.
JURAJ TOMAGA