
Moslimské ženy zvádzajú o svoje práva a zrovnoprávnenie v spoločnosti oveľa tvrdší boj. Tie, ktoré žijú v cudzine, začnú hoci len tým, že odmietnu nosiť na hlave šatky, ako sa to od nich vyžaduje doma. FOTO – REUTERS
NEW YORK – Stop svadbám detí, ktoré sú bežné v Afrike a Ázii, požaduje Detský fond OSN (UNICEF). Dievčatá nútené uzatvoriť manželstvo v ranom veku sú zvyšok života zo sexuálneho i rodinného hľadiska v poníženom postavení, konštatuje sa v správe, ktorú UNICEF zverejnil deň pred Medzinárodným dňom žien.
Pre deti znamená svadba predčasné tehotenstvo, ktoré vedie v rebríčku najčastejších príčin samovrážd dievčat mladších ako 19 rokov. Mladé dievčatá sú tak oveľa viac než zrelé ženy ohrozené chorobou AIDS, pretože v niektorých krajinách napríklad veria ilúzii, že muž súložiaci s pannou je vyššou mocou zbavený chorôb a nemôže tak pri sexuálnom styku partnerku nakaziť.
Svadby neplnoletých dievčat sú bežné po celom svete, najviac sú však rozšírené v Afrike, na Blízkom východe a v Latinskej Amerike. Mnoho národov verí, že svadba v ranom veku uchráni ženu pred šnúrou sexuálnych eskapád. V Konžskej demokratickej republike sa napríklad vo veku 15 až 19 rokov vydáva 74 percent dievčat, v Afganistane 54 percent, v Bangladéši 51 percent, v Hondurase 30 percent a v Iraku 28 percent. V Nepále sa až sedem percent dievčat vydáva skôr, než dovŕši desať rokov.
Podľa UNICEF svadby dievčat v ranom veku nie sú výnimočné ani vo vyspelom svete. V americkom štáte Maryland napríklad zákon umožňuje neplnoletým dievčatám bez ohľadu na vek vydávať sa, pokiaľ sú preukázateľne tehotné a rodičia s tým súhlasia.
V Rumunsku, Alžírsku, Čade, Kostarike, Libanone, Líbyi a Uruguaji môžu byť muži obvinení zo znásilnenia ospravedlnení pred zákonom, pokiaľ si vezmú obeť svojho sexuálneho apetítu za ženu a zostanú s ňou.
(čtk)