
Tanečná skupina pod vedením Miroslavy Kovářovej na otvorení akcie Green Art. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
V stredu odpálil predseda Americkej obchodnej komory na Slovensku Jake C. Slegers symbolickú jamku na nádvorí Nadácie - Centra súčasného umenia v Bratislave. Týmto aktom na imitovanom golfovom ihrisku začal na Slovensku ojedinelú sériu akcií tejto nadácie pre otvorenú komunikáciu a partnerstvo medzi svetom umenia a biznisu.
Vo svete nie je iba golf doménou free time aktivít prominentov. Podpora umenia vo forme darcovstva či vytvárania súkromných zbierok je luxusnou aktivitou členov vysokej spoločnosti. Slovensko akoby stále nepochopilo, že nie je záležitosťou iba filantropie, ale aj investícií do budúcnosti.
Nadácia - Centrum súčasného umenia urobila rozhodujúci krok a ako prvá na Slovensku sa podujala zmeniť tento stav cestou aktívneho zatiahnutia biznis sféry do sveta umenia. Cieľom akcie Green Art je podporiť myšlienku filantropie a individuálneho, ako aj firemného darcovstva pre oblasť umenia a kultúry, kde nie je dostatočne zabezpečený systém diverzifikácie finančných zdrojov vrátane štátnych a je nevyhnutné stále hľadať alternatívne riešenia.
Vzťah slovenskej biznis sféry k súčasnému umeniu opisuje výkonná riaditeľka nadácie Bohdana Sprušanská: "Je pozitívnou správou, že sa pomaly obnovuje záujem o súčasné výtvarné umenie a tým aj o jeho zberateľstvo. Aj jeden z našich ďalších projektov realizovaný v spolupráci s aukčnou spoločnosťou SOGA, zameraných na podporu súčasného výtvarného umenia - Aukcia súčasného výtvarného umenia - ukazuje, že práve ono je oblasťou, ktorá pomaly začína byť pre biznis sféru zaujímavá. Ako módny trend a i ako dobrá investícia." Na druhej strane "však cesta poznávania súčasného umenia je stále pomalá a často tŕnistá. Je záležitosťou niekoľkých rokov, kým si ľudia zo slovenského podnikateľského prostredia nájdu cestu k súčasnému umeniu a aktívne sa zapoja aj do jeho rozvoja a podpory".
Na zelenom trávniku sa spolu s pozvanými členmi Americkej obchodnej komory stretli umelci Július Koller (Fyzkultúrna situácia), tanečníci Stanislava Vlčeková, Lucia Kašiarová, Monika Caunerová, Daniel Raček a Ján Gonščák v koncepte Miroslavy Kovářovej (Body on the Green) a hudobný súbor Vapori del Cuore (Interactions).
Každú snahu na tomto neľahkom poli treba oceniť. Samotná úvodná akcia plánovaného dlhodobého projektu však pôsobila trochu rozpačito. Možno bol malý počet hostí znakom stále preukazovanej nechuti k aktivitám v oblasti umenia. Možno zlyhala organizácia. V každom prípade je poučným príkladom ako ne/robiť budúce akcie tohto nepochybne zaujímavého projektu.
Aby sa umenie stalo naozaj skrytou zbraňou úspechu biznisu, ako hlása jeden zo sloganov propagačných materiálov projektu, bude sa treba ešte veľa učiť - na oboch stranách.