Zákonom o konflikte záujmov dáva výboru pre nezlučiteľnosť funkcií za povinnosť informovať o majetkových oznámeniach politikov a zverejňovať ich na internete.
K "odtajneniu" konfliktu záujmov zasa prispeje novela zákona o rokovacom poriadku parlamentu. V novele je napísané, že rokovanie výboru vo veci konfliktu záujmov je "vždy" verejné. "Už to nebude prebiehať za zavretými dverami," hovorí predseda výboru Igor Federič (Smer).
Terajší rokovací poriadok síce nehovorí, že schôdze výboru sú neverejné, no členom výboru umožňuje rozhodnúť o konaní neverejnej schôdze. "Keď sme rokovali vo veci majetkových priznaní, rokovania boli neverejné," hovorí Jirko Malchárek (ANO).
Právnik Pavel Nechala z Aliancie - Stop konfliktu záujmov zmenu víta, no nepripisuje jej extrémnu dôležitosť. Podstatnejšie je podľa neho to, či výbor "bude mať záujem" iniciovať konanie vo veci konfliktu záujmov.
Otázne je, ako výbor bude rokovať o majetkových oznámeniach manžela a neplnoletých detí funkcionára. Zákon o konflikte záujmov totiž uvádza, že o týchto oznámeniach výbor neinformuje (podľa infozákona) ani ich nezverejňuje na internete. "Možno toto vyložiť tak, že rokovanie výboru je neverejné?" pýta sa Nechala. Podľa neho nie.
Členovia výboru v tejto veci nie sú zajedno. László Köteles (SMK) povedal, že z takéhoto rokovania verejnosť bude "automaticky vylúčená". "Porušili by sme práva rodinných príslušníkov funkcionára."
Malchárek pripúšťa, že s majetkovými oznámeniami rodinných príslušníkov treba narábať citlivejšie, no myslí si, že "každý funkcionár a jeho rodina by mali strpieť nadštandardné otvorenie sa verejnosti". On je za to, aby výbor aj o týchto oznámeniach rokoval verejne. JOZEF ČAVOJEC
Počúvať môžu toľkí, koľko sa ich zmestí do miestnosti
Členovia výboru sa volia tak, aby jeho zloženie zodpovedalo pomeru síl politických strán v parlamente.
Základnou úlohou výboru je skúmať, či štátny funkcionár nekoná v rozpore s verejným záujmom. Dosiaľ výbor nikdy nekonštatoval konflikt záujmov.
Výbor uschováva majetkové priznania funkcionárov, no nesprístupňuje ich. Verejnosť sa o obsahu majetkového priznania funkcionára dozvedela len vtedy, keď ho funkcionár sám zverejnil.
Od 1. júla je rokovanie výboru vo veci konfliktu záujmov vždy verejné. To podľa člena výboru Jirka Malchárka však neznamená, že na výbore "bude balík majetkových priznaní a verejnosť sa v ňom bude môcť prehrabávať". Vysvetľuje, že občania si budú môcť vypočuť rozpravu, či zúčastniť sa na hlasovaní.
Zákon o rokovacom poriadku hovorí, že rokovania výboru sa môže zúčastniť toľko ľudí, koľko sa do rokovacej miestnosti zmestí. (joč)