príslušných paragrafov a peňazí navyše sa sudcovia nedočkali. To isté platí aj o prokurátoroch.
Rovnaká situácia sa pravdepodobne zopakuje aj v roku 2005. V pripomienkovom konaní je už návrh novely zákona.
Návrh na zmrazenie 14. platov predkladá do vlády ministerstvo spravodlivosti, lebo ho na to zaviazala vláda, ale samo s ním nesúhlasí. "Ministerstvo spravodlivosti nepovažuje uvedené riešenie za najvhodnejšie," píše sa v dôvodovej správe k návrhu novely zákona.
"Je to veľmi nešťastné, opakuje sa to už po niekoľkýkrát," sťažuje sa predseda Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák. Je podľa neho úplne nelogické, aby existovali ustanovenia zákona, ktoré "sa taký dlhý čas vôbec neuplatnia v praxi". Majchrák poukazuje na to, že sa už od podobnej praxe upustilo v polícii či u hasičov. Odlev sudcov v tejto súvislosti síce podľa neho nehrozí, "ale, samozrejme, mnohí sudcovia sú tým znechutení".
V pripomienkovom konaní vyjadrila nesúhlas aj Generálna prokuratúra. Jej predstavitelia upozornili na odporúčanie Rady Európy o postavení prokuratúry. "Členské štáty sa musia postarať, aby zákon zaručil prokurátorom na výkon funkcie primerané podmienky, najmä postavenie, odmeňovanie a dôchodok v súlade s dôležitosťou vykonaných funkcií," píše sa v odporúčaní, ktoré poskytla hovorkyňa prokuratúry Svetlana Husárová.
Na to isté odporúčanie sa odvoláva aj ministerstvo spravodlivosti.
Ak vláda zmrazenie platov schváli, štátnemu rozpočtu to v budúcom roku ušetrí 85 miliónov korún. (rp)