Kandidát na prezidenta Tomislav Nikolič zo Srbskej nacionalistickej strany zdraví svojich prívržencov v Belehrade. FOTO - REUTERS
Tentoraz hlavu štátu v Belehrade mať budú - pre platnosť volieb už nemusí byť volebná účasť v druhom kole nadpolovičnáSrbsko je opäť uprostred prezidentskej kampane. V nedeľu sa štvrtýkrát za posledné dva roky pokúsia voliči zvoliť prezidenta. Voľby doteraz stroskotali na nízkej volebnej účasti. Tentoraz sa v Belehrade zabezpečili: pravidlo o minimálnej päťdesiatpercentnej účasti zrušili. Prezident bude, či občania voľby odignorujú, alebo nie. Otázkou ostáva, akou legitimitou sa na čele politicky rozkolísaného štátu bude môcť preukázať. Rovnako ako v nedávnych parlamentných voľbách sa proti sebe postavia nacionalisti a prozápadne orientovaní kandidáti.
Z pätnástich mien sa najčastejšie skloňujú štyri: bývalý minister obrany Juhoslávie Boris Tadič z Demokratickej strany, radikálny nacionalista Tomislav Nikolič, nominant vládnej koalície a konzervatívec Dragan Maršičanin a milionár Bogoljub Karič.
Prvýkrát od druhej svetovej vojny majú právo voliť aj Srbi z diaspór. Len počas balkánskych vojen odišlo zo Srbska asi 300-tisíc ľudí.
V druhom kole, predpokladanom na 27. jún, budú podľa prognóz o jednoduchú väčšinu hlasov bojovať nacionalista Nikolič a demokrat Tadič.
Tomislav Nikolič etnicky neznášanlivými výrokmi tentoraz šetrí. "Nebudem rozdeľovať našich občanov podľa národnosti, viery či politickej príslušnosti," povedal politik, ktorý vyslovil už mnoho výrokov podnecujúcich etnickú nenávisť. "V Srbsku nacionalizmus nie je v protiklade voči demokracii," vyhlásil neskôr pre rádio B92.
Nikolič je tvrdo proti spolupráci s haagskym tribunálom o vojnových zločinoch v bývalej Juhoslávii. Jeho výhra by odradila zahraničných investorov a ešte prehĺbila hospodársky úpadok. Politicky uhladený nacionalista na čele krajiny by výrazne znížil šance začať aj vo vzdialenej budúcnosti prístupové rokovania s Európskou úniou.
Niektoré prieskumné agentúry dávajú do druhého kola šance demokratovi Borisovi Tadičovi. "Predstavujeme dva rôzne svety. Srbsko si bude musieť vybrať," povedal Tadič pre denník Blic.
Maršičanin sa ako vládny kandidát stretáva s frustrovanými voličmi. Práve na znechutenie z vlády stavil milionár a bývalý spojenec exprezidenta Miloševiča Karič. "Zaistím pol milióna pracovných miest," vyhlásil podľa ČTK.
Obaja vytiahli aj politickú kartu Kosova. V stredu Maršičanin navštívil etnicky rozdelené mesto Kosovskú Mitrovicu napriek tomu, že misia OSN v Kosove zakazuje politikom zvonku robiť tam kampane. "Je úžasné pozdraviť Srbsko odtiaľto, z centra Srbska," povedal Maršičanin účastníkom zhromaždenia v oblasti, kde sú srbskí obyvatelia menšinou.
Predvolebné zhromaždenia v Kosove plánoval aj obchodník Bogoljub Karič.
Kvôli voľbám na žiadosť obžalovaného odložili aj súdne pojednávanie s údajným vrahom premiéra Zorana Djindjiča, naplánované na včera.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ