Medzi prvými začali včera poslancov europarlamentu voliť Briti. Svoj hlas odovzdal aj Robert Kilroy-Silk (na snímke vpravo), kandidát protieurópskej Strany za nezávislosť, ktorá bojuje za vystúpenie Británie z Európskej únie. FOTO - REUTERS
Holandsko a Veľká Británia mali v posledných eurovoľbách najnižšiu účasť. V roku 1999 prišlo k urnám 30 percent Holanďanov, ktorí patria skôr k eurooptimistom a len 24 percent Britov, ktorí majú povesť euroskeptikov.
Posledné prieskumy verejnej mienky naznačujú, že záujem voličov tesne pred voľbami stúpa. Podľa Gallupovho inštitútu odpovedalo 52 percent opýtaných z 25 členských krajín únie, že sa na voľbách zúčastnia "určite". Koncom mája to bolo 49 percent, začiatkom rovnakého mesiaca len 45 percent.
Ak by sa tieto predpovede potvrdili, bolo by to prvýkrát, čo by volebná účasť neklesla. Pred piatimi rokmi prišlo k voľbám 49,8 percenta voličov.
Voľby v Holandsku a Británii by mohli naznačiť aj ďalší očakávaný trend: nízka účasť nahráva euroskeptickým a pravicovopopulistickým stranám. Práve v Británii by mohla podľa prieskumov verejnej mienky uspieť protieurópska Strana za nezávislosť a s 18 percentami sa stať treťou najsilnejšou britskou stranou.
V Čechách by mala jasne zvíťaziť euroskeptická Občianska demokratická strana (ODS), druhí by mali byť komunisti. V Poľsku podľa prieskumov zaboduje radikálna protieurópska Sebaobrana Andrzeja Leppera, ktorá by s 13 percentami dosiahla druhý najlepší výsledok v krajine. Do europarlamentu by sa mala dostať aj nacionalistická Liga poľských rodín, ktorú chce voliť 7 percent Poliakov.
Podľa expertov by sa tak počet protieurópskych a nacionalistických europoslancov zvýšil na 100. Doteraz ich bolo 60, hlavne francúzskych, dánskych a britských odporcov silnejšej európskej integrácie. Ako pripomína agentúra APA, ich vplyv nebol veľký, pretože patrili k rôznym frakciám. Časť tých najradikálnejších ostala nezávislá.
Po tohtoročných voľbách by ich rady mohli posilniť europoslanci z nových členských krajín. Kandidát rakúskej pravicovopopulistickej strany slobodných Andreas Mölzer už v denníku Die Presse navrhol, aby "rozumní poslanci" vytvorili spoločnú "frakciu patriotov". K rozumným patria podľa neho belgický ultrapravicový Flámsky blok či francúzsky Národný front Jeana-Marie Le Pena.
MIRIAM ZSILLEOVÁ