Prvýkrát sa na voľbách zúčastnia aj obyvatelia desiatich nových členských krajín. Slováci budú svojich 14 europoslancov voliť v nedeľu.
Maratón volieb včera odštartovali Holanďania a Briti, ktorí mali v posledných eurovoľbách najnižšiu volebnú účasť.
Podľa zákona by výsledky eurovolieb mali vyhlásiť naraz, v nedeľu večer po uzatvorení volebných miestností vo všetkých 25 členských krajinách. Holanďania však viackrát avizovali, že svoje regionálne výsledky zverejnia hneď. Tvrdia, že to neodporuje zákonu, pretože nepôjde o konečné, ale len čiastkové čísla. Európska komisia hrozí žalobou na Európsky súdny dvor, obáva sa, že by to mohlo ovplyvniť nálady voličov v ostatných štátoch.
Výsledky z Holandska by mohli potvrdiť názory sociológov, ktorí predpovedajú nízku účasť voličov a vzostup populistov. Tým nezáujem voličov nahráva. (mim)