Londýn 19. novembra (TASR) - V Maastrichte síce zvíťazil ekonomický argument a experiment sa začína, no vzniká pritom otázka, ako európske obchody zvládnu 15 miliárd bankoviek a 50 miliárd mincí novej spoločnej meny.
Celé bremeno zavádzania eura do obehu a sťahovania národných mien v 12 krajinách Európskej menovej únie (EMÚ) bude niesť 200 000 bankomatov a nespočetné množstvo obchodov, od frankfurtských predajcov klobás až po parížske obchodné domy. Spotrebitelia, ktorí sa vrhnú na januárové zľavy a výhodné nákupy, preto musia počítať s dlhými radami pri pokladniach.
Odborníci sú totiž presvedčení, že cez bankové priehradky prejde len veľmi málo eúr. Podľa ich názoru až 70% všetkých euro bankoviek a mincí sa bude distribuovať prostredníctvom bankomatov a zvyšok zabezpečia obchody.
Obchody podľa najnovšieho prieskumu v štyroch najväčších európskych krajinách a Británii očakávajú zvýšenie nákladov v priemere o 5,3%, keďže musia upraviť predajné zariadenia, napríklad, pokladne a hotovostné systémy. Takmer dve pätiny obchodov, reštaurácií a ďalších podnikateľov mieni tieto náklady absorbovať, no 10% uvádza, že vyššie výdavky na softvér, hardvér a školenia zamestnancov prenesú do cien. Patrí sem, napríklad, aj veľká obchodná sieť KarstadtQuelle.
Vyššie náklady na jednej strane však iným prinášajú výhody, predovšetkým však výrobcom zariadení pre maloobchod. Americká spoločnosť NCR v roku 2000 zaznamenala zvýšenie predaja obchodného softvéru o 61%, hoci nie celý nárast je možné prisúdiť nadchádzajúcemu zavádzaniu eura. NCR sa pritom nepustil do nových produktov, napríklad, prístrojov na kontrolu pravosti bankoviek, ale namiesto toho sa zameral na modernizáciu systémov pre obchodné siete, ako Carrefour či Metro. Podľa údajov NCR totiž niektoré siete investovali aj do hardvéru, napríklad, do nových pokladní, no väčšina výdavkov sa týkala softvéru, označovacích systémov a školení.
Jedinou výnimkou je Taliansko, kde rušenie líry prinútilo mnohých obchodníkov nahradiť tzv. fiškálne tlačiarne, čo sú zaplombované zariadenia, ktoré pre daňové úrady zaznamenávajú všetky transakcie. Obchody totiž nechceli upravovať tieto tlačiarne, kým nedostanú prístroje pre euro, pretože zmena z líry na novú menu prináša viac povinností, než len presunúť desatinnú čiarku.
Odborníci sú presvedčení, že väčšina obchodov je pripravených na 1. január 2002, no za predpokladu, že budú mať dostatok hotovosti pred dňom "D". Obchody totiž očakávajú 10-násobný vzostup hotovostného toku než počas normálneho dňa.
Tento problém je akútny predovšetkým v Nemecku, kde marka ukončí svoju púť legálneho platidla o polnoci 31. decembra. Obchody však budú prijímať národnú menu až do februára, podobné termíny platia aj v ostatných štátoch EMÚ.
Ďalším kameňom úrazu je miesto v samotnej pokladni, pretože na rozdiel od doterajšej praxe tam budú nielen bankovky a mince národnej meny, ale aj euro.
Odborníci teda v každom prípade očakávajú rušný začiatok roka a na otázku agentúry Reuters, čo radia obchodom, jeden z nich povedal: "Zhlboka sa nadýchnite."
* 1 sov