SEA ISLAND - Nová rezolúcia o Iraku povzbudila amerického prezidenta Georgea Busha, aby vyzval krajiny NATO, aby sa viac zapojili do operácií v tejto krajine. Bush si podľa zdrojov z Bieleho domu predstavoval, že aliancia by sa podieľala na výcviku irackej armády.
Summit G 8, ktorý má byť ďalším pokusom o zmiernenie medzi zástancami a odporcami vojny v Iraku sa začal dobre. Lídri siedmich najvyspelejších krajín sveta (USA, Veľká Británia, Francúzsko, Kanada, Japonsko, Taliansko, Nemecko) a Ruska sa mohli pochváliť novou irackou rezolúciou.
Bush to chcel využiť na získanie väčšej podpory. V Iraku má jednotky 15 krajín NATO, ale "veľa krajín nemôže do Iraku poslať svoje jednotky a my to chápame," povedal Bush.
Oficiálne nemá NATO ako organizácia v Iraku žiadnu misiu. "NATO by však malo zostať a myslím, že máme dobrú šancu, aby sme to dokázali. Snáď sa nám podarí úlohu aliancie nejakým spôsobom rozšíriť," dodal.
Ani po prijatí novej rezolúcie sa však nedá očakávať, že by Nemci či Francúzi posilnili koaličné sily.
Busha však Európania aj tak potešili. Európska únia oznámila, že pošle Iraku finančnú pomoc určenú na rozvoj demokracie a stability.
Ďalší program summitu G 8 veští niekoľko sporov. Hlavne Európania sa skepticky stavajú k Bushovmu plánu "Širší Blízky východ" a zdá sa, že na summite sa o ňom bude nanajvýš diskutovať. Plán na demokratizáciu moslimského sveta sa im zdá ambiciózny a vyčítajú mu, že sa nesústredil aj na izraelsko-palestínsky konflikt. "Tento konflikt je matkou všetkých konfliktov," hovorí šéf Európskej komisie Romano Prodi a Európa s ním suhlasí. Podľa agentúry AP je problémom plánu aj to, že Európa nevie, čo by ju to stálo.
Očakáva sa aj horúca debata o odpustení časti irackého dlhu. Američania by chceli, aby ich spojenci Iračanom odpísali jeho "veľkú časť". Rusi a hlavne Francúzi sú však proti. Myslia si, že Irak má vzhľadom na svoje ropné bohatstvo dostatok zdrojov na splácanie dlhu.
Na summite sa hovorí aj o boji proti terorizmu, chudobe v africkom rohu či o dohodách na obmedzenie výroby a šírenia zbraní hromadného ničenia. (čtk, mik)