Štyroch exposlancov odsúdili v roku 1994 za kontakty s kurdskými separatistickými skupinami. "Verdikt nebol zrušený. Len sme prihliadli na dĺžku trestu," povedal hovorca súdu.
Rozhodnutie súdu nariadil Európsky súd pre ľudské práva revidovať už pred dvoma mesiacmi s tým, že exposlancom bol odopretý spravodlivý proces. Turecký súd ale rozhodnutie potvrdil, čím si vyslúžil tvrdé slová z Bruselu. Turecký prokurátor teraz opäť požiadal o anulovanie rozsudku.
Pred Európskym súdom pre ľudské práva sa včera začal odvolací súd s uväzneným vodcom kurdskej separatistickej Strany kurdských pracujúcich Abdulláhom Öcalanom. Jeho právnici tvrdia, že sa Ankara pri jeho zadržaní v roku 1999 a väznení dopustila porušenia ľudských práv. Štrasburg dal Öcalanovi už v roku 2003 čiastočne za pravdu. Ak odvolací súd nariadi opakovanie procesu, pre Turecko to môže znamenať nepokoje a zmenšenie šancí na začatie rokovaní o vstupe do Európskej únie.
Öcalan je spoluzodpovený za asi 37-tisíc obetí 15-ročnej vojny medzi tureckou armádou a kurdskými separatistami. Po zadržaní vodcu v roku 1999 separatisti vyhlásili prímerie. Minulý týždeň ale oznámili jeho prerušenie.
V posledných mesiacoch Turecko podniklo kroky, aby sa priblížilo európskym štandardom. V tureckom štátnom rozhlase a televízii včera prvý raz začali vysielať v kurdskom jazyku.
V rámci bezpečnostných opatrení pred summitom NATO v Istanbule naopak turecká polícia včera zatkla 25 novinárov z prokurdských novín. (zo, reuters, čtk)