Predvolebná kampaň v Belgicku. FOTO - REUTERS
Prví chcú nálady voličov zverejniť Holanďania, poslední budú Poliaci, ktorí majú zložitý systémVýsledky prvých volieb do rozšíreného Európskeho parlamentu nezverejnia podľa predstáv Európskej komisie. Holanďania chcú čiastočné výsledky zverejniť už dnes, Poliaci ich zrejme nebudú schopní oznámiť skôr ako 15. júna, teda dva dni po skončení celej série volieb.
Európska komisia pohrozila žalobou na Európsky súdny dvor, hovorca europarlamentu Jacques Nancy ale pripustil, že nejasný text umožňuje viacero výkladov nariadenia.
Eurokomisia sa odvoláva na zákon z roku 1976. Ten zverejnenie výsledkov ukladá v čase, keď bude volebný akt ukončený vo všetkých krajinách. Autori zákona tak chceli predísť situácii, aby výsledky eurovolieb v jednej krajine ovplyvňovali nálady voličov v ostatných štátoch.
Holanďania navyše volia spolu s Britmi hneď v prvý deň, obyvatelia 23 členských štátov tak pôjdu k volebným urnám v čase, keď už bude rozhodnutie holandských voličov známe. Týka sa to aj Slovákov, ktorí budú voliť v posledný deň - v nedeľu.
Holanďania sa bránia, že vychádzajú z rovnakého zákona. Jeho novelizovaná podoba z roku 2002 podľa nich nezakazuje zverejniť výsledky z regiónov. A tie chcú Holanďania oznámiť hneď. So zverejnením celkových výsledkov počkajú potom na ostatné krajiny.
Pozorovatelia pripomínajú, že to už bude len formalita: neoficiálne čísla z regiónov znamenajú v praxi 95 percent celkového výsledku.
Opačný problém má Poľsko, kde budú europoslancov voliť prvýkrát. Najväčšia z nových členských krajín nestihne podľa zložitého systému zrátať voličské hlasy načas a žiadna z politických strán neoslovila agentúry, aby urobili prieskum u voličov po opustení volebných miestností.
Ako napísala ČTK poľské úrady nie sú ochotné uvoľniť peniaze na drahé ankety a ľudia nebudú ochotní odpovedať cez telefón v čase, keď na majstrovstvách sveta vo futbale proti sebe nastúpia Anglicko a Francúzsko.
Nie sú to len Holanďania a Poliaci, ktorí ohrozujú ambiciózny plán europarlamentu zverejniť celkové výsledky v nedeľu o trištvrte na jedenásť večer, teda len 45 minút po uzatvorení všetkých volebných miestností.
Rozdiely pri zverejňovaní výsledkov nie sú ojedinelým javom eurovolieb.
Rozdielny je vek volených zástupcov, počet volebných obvodov i podmienky, za ktorých sa môže o post poslanca uchádzať občan z inej členskej krajiny, nie vo všetkých štátoch môžu voliči využiť preferenčné hlasy.
A tak jediným naozaj zjednocujúcim prvkom je spoločný nezáujem voličov. To bude zrejme aj jeden z odkazov, ktorý vyplynie z výsledkov eurovolieb, bez ohľadu na čas ich zverejnenia.
MIRIAM ZSILLEOVÁ