Mnohí mladí ľudia sa počas prázdnin snažia zdokonaliť v cudzom jazyku, prípadne si zarobiť v zahraničí - najlepšie oboje. Členstvo v Európskej únii im niektoré podmienky uľahčí. Pri návšteve členských krajín už totiž nebudú potrebovať víza. Študentské víza budú počas nasledujúcich dvoch rokov vyžadovať iba Dánsko, Grécko a Španielsko.
Kurz si možno objednať aj teraz
Jazykové kurzy v zahraničí si môžete objednať aj na poslednú chvíľu. Väčšina slovenských agentúr je totiž zvyknutá, že najväčší nával klientov pociťujú práve v týchto mesiacoch. "Posielali sme ponuky na školy v januári, neozvalo sa veľa ľudí. Ale takto pred prázdninami býva vždy veľa objednávok," potvrdila nám Elvíra Chadimová z PTK Echo, kde organizujú jazykové kurzy vo vyše desiatich krajinách sveta.
Výber je široký
Jazykové kurzy sú rôzne - krátkodobé, dlhodobé, intenzívne či polointenzívne, pre začiatočníkov, mierne či stredne pokročilých. Vedomosti testujú po príchode a podľa výsledkov testov vás zaradia.
Ešte na Slovensku si môžete vybrať, či máte záujem o skupinový alebo individuálny kurz. Ak sa však chcete jazyk naučiť, resp. si ho precvičiť naozaj dobre, zvoľte radšej individuálny.
Niektoré agentúry tiež ponúkajú tzv. poznávacie jazykové kurzy. Sú určené študentom, ktorí majú chuť cestovať a popri tom sa učiť jazyk. Prázdniny netrávia v triedach, ale si jazyk precvičujú priamo na výletoch, cestách a pri rôznych aktivitách.
V zahraničí sa tiež môžete zúčastniť niektorého z prípravných jazykových kurzov na medzinárodné skúšky (IELTS, TOEFL).
Nie je to ako v škole
Rodičia sa nemusia obávať, či ďalšie učenie počas prázdnin deti priveľmi nezaťaží. "Deti sa učia len asi štyri hodiny denne, aj to zábavnou formou. Nie je to ako v klasickej škole," povedala Zuzana Rusňáková zo Student agency. Zvyšný čas deťom vypĺňa program, kultúrne akcie a výlety.
V agentúre okrem tradičných jazykových kurzov ponúkajú deťom aj individuálny, mesačný až dvojmesačný pobyt na zahraničnej škole.
Najznámejšími destináciami, kam si chodia Slováci cibriť jazykové vedomosti, sú Malta, v poslednom čase idú do popredia najmä Veľká Británia, ale aj Rakúsko a Španielsko. Navštevujú aj USA, Kanadu, Austráliu či Juhoafrickú republiku, veľká vzdialenosť a teda aj vyššie ceny leteniek ich však predražujú.
Naučíte sa viac, ako doma
Jazykové kurzy v zahraničí nie sú lacnou záležitosťou, keďže k nim treba pripočítať aj cenu za ubytovanie (internáty, rodiny, penzión), dopravu, poistenie, a cestovné. V agentúre Lotty však tvrdia, že sa to oplatí.
"Najlepšie a najrýchlejšie sa cudzí jazyk naučíte v krajine, kde sa ním hovorí. Tento model, ktorý už dlho existuje vo vyspelých krajinách, je naozaj osvedčený. Ak sa učíte jazyk v krajine, kde ním hovoria, zistíte, že je to oveľa efektívnejšie, rýchlejšie, zaujímavejšie a aj lacnejšie, než dlhomesačné učenie sa cudzieho jazyka doma."
SOŇA REBROVÁ