Pohodlné balkánske tempo Zadaru

Keď kráľ zavítal do Dalmácie, do mesta Zadar, rozmýšľal ako podpáliť mesto, lebo jeho obyvatelia boli príliš tvrdohlaví. Zaspal v paláci, ktorý si dal postaviť: A hľa, svätý biskup zo Zadaru prišiel k nemu veľmi nahnevaný. Schmatol ho a ťahal za vlasy ..

Keď kráľ zavítal do Dalmácie, do mesta Zadar, rozmýšľal ako podpáliť mesto, lebo jeho obyvatelia boli príliš tvrdohlaví. Zaspal v paláci, ktorý si dal postaviť: A hľa, svätý biskup zo Zadaru prišiel k nemu veľmi nahnevaný. Schmatol ho a ťahal za vlasy po zemi, aj mlátil ho tvrdo prútikom z vavrínového stromu. Keď sa kráľ zobudil, biskupa už nevidel, ale cítil bolesť a videl stopy po prúte na svojom tele, preto odišiel v mieri a nechal mesto Zadar na pokoji.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viedenská kronika Marka Káltyho, 14. storočie

SkryťVypnúť reklamu

Biskup Donát

Príbeh rozpráva o kráľovi Kolomanovi, ktorému sa mesto, vyčerpané benátsko-chorvátskou vojnou, vzdalo. Kráľ známy svojou vzdelanosťou urobil dobre, keď sa rozhodol nepodpáliť mesto. Zadar, niekdajšia bohatá rímska osada, neskôr dôležité chorvátske cirkevné stredisko, patrilo po juhoslovanskej vojne k prvým prímorským mestám, ktorým sa podarilo vrátiť do ulíc turistov. Predovšetkým vďaka svojim pamiatkam. Pritom väčšinu rímskych budov, zrúcanín, stĺpov a brán dal postaviť ešte cisár Augustus. Tie dnes splývajú s mestom do takej miery, že na ihriskách slúžia ako preliezačky pre deti a v kaviarňach tvoria súčasť zariadenia.

Balkánske tempo

V Zadare, ležiacom na polostrove, akoby sa zastavil čas. Jeho šťastní obyvatelia vešajú bielizeň na šnúru vytiahnutú medzi oknami v úzkych uličkách, a väčšinu času trávia v malých kaviarňach a vinárničkách, rovnako ako ich predkovia. V Dalmácii má každý čas. Hlavným zdrojom príjmov je tu totiž slnko a more, a tie nikomu neutečú.

SkryťVypnúť reklamu

Ani turisti sa tu neponáhľajú. Zľahka nabehnú na pohodlné balkánske tempo a prechádzajú sa po slnkom vyleštených,

horúcich dlažbách, od katedrály pomenovanej po biskupovi Donátovi po múzeum pomenovanom po Donátovi, aby si nakoniec oddýchli v jednej z reštaurácií pomenovanej po Donátovi. V Zadare je totiž všetko pomenované po biskupovi Donátovi, ktorého považujú za najslávnejšieho rodáka.

Z budov, ktoré dal postaviť počas svojho života v 9. storočí, zostala už iba slávna katedrála. Architekti boli veľkorysí - je 21 metrov dlhá a 27 vysoká. Pri jej stavbe použili aj mnoho kameňov z antických stavieb, vytesaných ešte za čias rímskeho impéria.

Katedrála sv. Anastázie

Hneď vedľa rotundovitej katedrály sa nachádza katedrála Sv. Anastázie, kde si môžete prezrieť klenoty svätice, ktorá

SkryťVypnúť reklamu

sa v chorvátčine volá Štosija. Nájdete tu aj kamenný biskupský trón z 12. storočia, ktorý nemohol byť veľmi pohodlný. No o dalmátskych biskupoch sa traduje, že si posedenie s morskými rybármi vážili viac ako tri oficiálne audiencie.

Ďalšou zadarskou zaujímavosťou je aj kostol sv. Márie, postavený v 11. storočí. O niekoľko ulíc ďalej je ďalší kostol pomenovaný po sv. Kresevanovi, kde v roku 1403 korunovali Ladislava, syna Karola II. Ladislav neskôr predal mesto za stotisíc dukátov Benátkam. Z tých čias tu zostal aj kostol sv. Šimona. V jeho útrobách možno vidieť aj sarkofág so Šimonovými pozostatkami od majstra Francesca de Sesta. Na stavbe pracovalo v rokoch 1377 - 1380 aj mnoho tesárov.

Najstaršia gotická budova v Dalmácii je kláštor sv. Františka, kde je reliéf znázorňujúci podpis zmluvy o mieri v roku 1358. Poslovia Benátok sa vtedy vzdali Dalmácie a Ragúzu, dnešný Dubrovník, darovali maďarskému kráľovstvu.

SkryťVypnúť reklamu

Biznis po chorvátsky

Z dávnych časoch vás už pred kláštorom vráti späť krik predavačov núkajúcich suveníry od výmyslu sveta. Od svetielkujúcej sv. Márie stojacej na mušliach, až po kríž zlepený z koralov. Jediné pravidlo je, aby to bol katolícky symbol, pretože Chorváti na náboženstvo nedajú dopustiť ani v biznise. Prešľap si dovolia len pri jedle a alkohole - v tom hranice nepoznajú. Vtedy dúfajú, že sa Boh práve nepozerá.

Našinca najprv prekvapia obrovské misy plné morských potvoriek, kopy rôzne korenených olív, maslom a mäsom plnené placky, medové sladkosti. Onedlho však zistíte, že ak sa to všetko zaleje chutným dalmátskym vínom, neexistuje množstvo, ktoré by človek neskonzumoval.

MARIE VRABCOVÁ

FOTO - AUTORKA

Preklad: Peter Demecs

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 878
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 939
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 884
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 859
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 913
  6. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 626
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 357
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 178
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu