Snahou bánk v posledných rokoch je presunúť jednoduché operácie práve na tieto alternatívne formy a v pobočkách sa venovať skôr poradenstvu. Tento trend je viditeľný aj na poplatkoch za jednotlivé služby. Lacnejšie sú tie, ktoré klient nevykoná priamo v pobočke, ale práve prostredníctvom kariet alebo elektronického bankovníctva.
Platobné karty prekročili
3 milióny
Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) bolo k ultimu minulého roka v obehu 3,02 mi-lióna bankových platobných kariet. Najviac z tohto počtu bolo debetných bankových platobných kariet, ktoré sa na celkovom čísle podieľali vyše 84 percentami s počtom 2,55 mi-lióna. Kreditné bankové platobné karty boli zastúpené 15,5 percentami (468 tisíc) a charge karty 0,3 percentami (9 tisíc).
V porovnaní s rokom 2002, kedy bol počet vydaných platobných kariet na úrovni 2,46 mil. kusov, došlo k nárastu o 13 percent, čo v prepočte na obyvateľa znamená, že každý druhý obyvateľ je držiteľom bankovej platobnej karty.
Takmer 83 percent z celkového počtu bankových platobných kariet v obehu predstavujú medzinárodné bankové platobné karty a 17 percent domáce bankové platobné karty. Banky sú vydavateľmi bankových platobných kariet kartových asociácií VISA (VISA a VISA Electron) a MasterCard Europe (MasterCard a Maestro), Ame-rican Express, Diners Club a domácich bankových platobných kariet Združenia pre bankové karty (ZBK).
Držitelia bankových platobných kariet môžu na území Slovenskej republiky využívať sieť 1 505 bankomatov a 16 974 platobných terminálov, z toho 13 842 elektronických platobných terminálov a 3 132 platobných terminálov na mechanické snímanie údajov.
Z počtu 1 505 bankomatov môžu držitelia bankových platobných kariet použiť všetky bankomaty na výber hotovosti a na kontrolu zostatku, 30 bankomatov na vklad hotovosti, 883 bankomatov na zadanie tuzemského prevodu a 1 184 bankomatov na dotovanie predplatených programov poskytovaných mobilnými operátormi. Tren-dom vo vývoji akceptácie bankových platobných kariet je mierne spomalenie nárastu počtu platobných terminálov v porovnaní s nárastom bankomatov, čo v medziročnom porovnaní znamená nárast počtu platobných terminálov o 13 percent a bankomatov o 10 percent. Aj naďalej prevládajú výbery hotovosti z bankomatov (76 percent) nad platbami (24 percent).
Prostredníctvom bankomatov bolo v roku 2003 vykonaných vyše 65 miliónov transakcií v objeme 155,6 mld. Sk a prostredníctvom platobných terminálov viac ako 20 miliónov transakcií v objeme 23 mld. Sk. Hodnota výberov hotovosti z bankomatov predstavovala tak predstavovala 87 percent z celkovej hodnoty kartových transakcií a hodnota platieb 13 percent.
MasterCard a Visa dominujú
Aj v uplynulom roku sa naj-viac darilo asociáciám Visa a MasterCard. Ich podiel na počte vydaných kariet sa zmenil len mierne. Podiel MasterCard sa znížil na 51,7 percenta a Visa zvýšila svoj podiel na 43,9 percenta. Diners Club získal podiel 0,1 percenta. Ostatné karty, Amex, Eliot, Škoda karty a OK karty, získali 4,3-percentný po-diel.
Prostredníctvom kariet Mas-terCard, MasterCard Electronic a Maestro vlani uskutočnili ich držitelia takmer 11,5 milióna transakcií v hodnote 24,6 mld. Sk. V porovnaní s rokom 2002 sa tak objem transakcií zvýšil o vyše 20 percent. Jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich segmentov slovenského trhu platobných kariet sú kreditné karty. S počtom vyše 338 000 vydaných kusov obsadila MasterCard Europe podľa údajov Združenia pre bankové karty vlani 72-percentný trhový podiel.
Podľa výsledkov zaznamenaných asociáciou Visa Internatio-nal sa výrazne zvýšilo aj vydávanie týchto platobných kariet. Celkové výdavky slovenských majiteľov kariet Visa v roku 2003 presiahli 2,27 mld. USD. Oproti predchádzajúcemu roku je to nárast o 67 percent.
Zmeny na čele sa nekonajú
Tradične najsilnejšou bankou v oblasti vydávania platobných kariet je Slovenská sporiteľňa. V uplynulom roku vydala vyše 72 tisíc nových platobných kariet, čím dosiahla celkový počet
958 514 platobných kariet. VÚB vydala viac ako 108 tisíc platobných kariet a s celkovým poč-tom 683 408 sa umiestnila na druhej priečke. Napriek tomu, že Tatra banka vydala v minulom roku najviac platobných kariet, vyše 170 tisíc, s celkovým počtom 658 971 získala tretiu priečku. Za týmito troma obrami v oblasti kariet nasledujú UniBanka, Poštová banka a Istrobanka. Počty kariet s logami týchto troch bánk sú však rádovo nižšie ako pri vedúcich finančných inštitúciách.
Rovnako aj v počte bankomatov dominuje Slovenská sporiteľňa. Na území Slovenska nájdete až 439 bankomatov tejto inštitúcie. Nasleduje ju VÚB so 423 bankomatmi a Tatra banka so 180 bankomatmi. Za vedúcou trojkou nasleduje OTP Banka s 90 bankomatmi, ČSOB s 85 a Istrobanka so 67 bankomatmi. Zhodne po 56 bankomatov majú Poštová banka a UniBanka, nasledované Ľudovou bankou so 44 bankomatmi, Dexia bankou - 41 bankomatov a HVB Bank s 22 bankomatmi. Najviac obchodných terminálov má nainštalovaných VÚB. Nájdete ich až v 4 897 obchodoch. Nasleduje ju Tatra banka s 3 776 terminálmi, Slovenská sporiteľňa s 2 714 terminálmi a UniBanka s 1 021 terminálmi. Ostatné banky neprekročili v počte nainštalovaných platobných terminálov tisícku. (er)