h liekov, prepravu do najbližšieho zdravotníckeho zariadenie, prípadne aj dopravu do vlasti, ak nemôžete cestovať naspäť tak, ako ste prišli (resp. ako je dohodnuté). Uhrádza sa z neho aj preprava telesných pozostatkov nebohého späť na Slovensko.
Väčšina cestovných kancelárií má poistenie liečebných nákladov zahrnuté v klasickom cestovnom komerčnom poistení. Jeho výhodou je najmä to, že pacient pri ošetrení v zahraničí nepotrebuje mať pri sebe hotovosť - stačí, ak lekárovi ukáže zmluvu o poistení liečebných nákladov, a lekár vo väčšine prípadov pošle faktúry priamo poisťovni, ktorá ich prepláca (buď v plnej výške alebo do dohodnutého poistného krytia).
Poistenie bez poplatkov - formulár E 111
Po našom vstupe do Európskej únie dokonca za po-istenie liečebných nákladov v členských štátoch únie, a tiež v Lichtenštajnsku, Nórsku a na Islande, nemusíte platiť ani korunu. Stačí, ak vyplníte vo vašej zdravotnej poisťovni formulár E 111. Neodkladná zdravotná starostlivosť v týchto krajinách je už hradená z nášho bežného zdravotného poistenia.
Na základe vyplneného formulára máte nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti (pozor, len nevyhnutnej a neodkladnej), a to v rovnakom rozsahu a za rovnakých podmienok ako občania členského štátu. Znamená to však okrem iného aj to, že ak napríklad Francúzi platia za ošetrenie u lekára 30 percent, zaplatíte toľko aj vy.
Preto ak cestujete do krajiny, kde je spoluúčasť mimoriadne vysoká, použite radšej komerčné poistenie. "Použite ho vtedy, ak nechcete znášať pomerne vysokú spoluúčasť pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v iných členských štátoch - najmä v stomatológii a pri liekoch. Vaša zdravotná poisťovňa vám totiž spolu-účasť preplatiť nemôže," potvrdili nám vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni.
Ďalšou nevýhodou formulára tiež je, že máte nárok na ošetrenie len vo verejných zdravotníckych zariadeniach, v súkromných vám ošetrenie poisťovňa nepreplatí. V niektorých krajinách je však súkromníkov oveľa viac, ako u nás, a stane sa, že sa k nim dostanete ľahšie, ako k verejným zdravotným zariadeniam. Tie bývajú niekedy aj menej kvalitné.
Nevýhodou je aj to, že formulár E 111 nekryje prevoz pacienta na Slovensko, kým komerčné poistenie áno.
Výhodou formulára však je, že ak sa vám v zahraničí zhorší chronická choroba, vaše ošetrenie by malo prebehnúť bez prob-lémov. V tomto prípade vám naopak môže robiť problémy cestovné poistenie, ktoré liečenie chronických chorôb vo väčšine prípadov nezahŕňa.
Na čo nezabúdať?
Na iný rozsah zdravotnej starostlivosti majú právo turisti, študenti a napríklad cezhraniční pracovníci a ich rodinní príslušníci. Preto je potrebné v poisťovni pri vypisovaní formulára vždy uviesť, za akým účelom do zahraničia cestujete.
Zistite si tiež, či poistenie kryje aj pobyt v nemocnici alebo len lekárske ošetrenie a lieky. Ubytovanie v nemocnici vás totiž v niektorých krajinách vyjde poriadne draho. "Moja manželka rodila v Amerike. Pobyt v nemocnici jej poisťovňa platila len za jeden deň a každý ďalší sme už museli uhradiť z vlastného vrecka. Poplatky za ubytovanie však boli také vysoké, že sme sa presťahovali do hotela oproti nemocnici - robila to tak väčšina pacientov. Pobyt v nemocnici bol totiž drahší ako hotel," spomínajú manželia Sokolskí z Bratislavy.
Či ste uzavreli poistenie v komerčnej poisťovni, alebo cestuje s formulárom zdravotnej poisťovne, nezabudnite si pribaliť doklad o poistení liečebných nákladov. Bez neho totiž budete musieť celú lekársku starostlivosť aj lieky hradiť z vlastného vrecka.
Ceny za náročnejšie lekárske či chirurgické výkony v zahraničí pritom idú až do stotisícov, vo vážnych prípadoch i miliónov slovenských korún.
A na záver - nespoliehajte sa len na zdravotné poistenie, ale vždy majte po ruke aj korunky navyše. V niektorých krajinách totiž musíte všetky výdavky zaplatiť priamo na mieste a náklady vám poisťovňa preplatí až spätne, pričom občas to trvá aj niekoľko mesiacov.
MARCELA POLLÁKOVÁ