Etiópčan Kenenisa Bekele (vpravo) si beží po víťazstvo na 5000 m na atletickom mítingu IAAF GP I. v holandskom Hengele. Bekele vytvoril nový svetový rekord 12:37,35 min. FOTO - TASR/AFP
Vrcholom dnešnej ostravskej Zlatej tretry by mal byť pokus Etiópčana Bekeleho o svetový rekord na 10 000 m, zatiaľ ho drží jeho krajan Gebrselassie
Rekordné vytrvalecké double je zriedkavosť
Kenenisa Bekele má šancu stať sa jedným z mála bežcov, ktorí v rovnakom čase držali svetové rekordy na oboch najdlhších dráhových tratiach - na 5000 i 10 000 m. Poltucet tých, ktorým sa to podarilo po druhej svetovej vojne, chronologicky otvára meno legendy, po ktorej je pomenovaná dnešná ostravská desiatka - Emil Zátopek. Nedržal oba rekordy naraz dlho, ale dokázal to, čo zatiaľ nikto - v roku 1954 zabehol 30. mája svetový rekord na 5000 m (13:57,2) a o dva dni, 1. júna ďalší na 10 000 m (28:54,2). Lasse Virén zvládol takúto rekordnú dvojkombináciu v rozpätí 11 dní (r. 1972) a Haile Gebreselassie za 13 dní (1998). Bekele to možno zvládne za deväť.
Kto držal naraz svetové rekordy na 5 i 10 km
Meno (krajina) Rok Trvanie
Emil Zátopek (Československo) 1954 3 mesiace
Vladimír Kuc (ZSSR) 1957 - 60 3 roky
Ron Clarke (Austrália) 1965 - 1972 7,5 roka
Lasse Virén (Fínsko) 1972 - 73 10 mesiacov
Henry Rono (Keňa) 1978 - 82 4 roky
Haile Gebrselassie (Etiópia) 1995 - 2004 7 rokov, 2 mesiace
(Poznámka: Gebrselassie bol držiteľom oboch rekordov v štyroch obdobiach, v jeho prípade je trvanie súčet.) (mo)
OSTRAVA - Zlatá tretra sa už vlani končila ohňostrojom. V scenári tohtoročného, skvostne obsadeného atletického mítingu IAAF Super Grand Prix je tesne pred ním mužský beh na desať kilometrov. V ňom sa Etiópčan Kenenisa Bekele chystá na svetový rekord. Ak mu to vyjde, vítkovický štadión zažije dnes po desiatej večer veľkú eufóriu.
Rekordér trénoval doma
Bekelemu chýba ešte šesť dní do dvadsiatich dvoch rokov. Jeho o takmer desaťročie starší krajan Haile Gebrselassie vôbec nepochybuje, že po svetovom rekorde na 5000 m ho zbaví ďalšieho na dvojnásobnej vzdialenosti (26:22,75). Podľa manažéra mítingu Alfonsa Jucka má takú formu, že by rekord mohol prekonať až príliš výrazne. "O to zrejme z etiópskej strany nebude záujem," poznamenal.
Kenenisa po včerajšom prílete opatrne vyberal podmieňujúce slová zo skromnej anglickej zásoby: "Ak budú podmienky, čiže ani príliš teplo, ani príliš chladno, a ja budem v kondícii, je možné všetko." Týždeň medzi štartom v Hengele a Ostrave strávil doma v Addis Abebe. ,,Tam, kde som zvyknutý," ako poznamenal. "Trénoval som však len ľahučko, aby som forme neuškodil."
O tempo sa budú starať Keňan Martin Keino a Etiópčan Alemu Dagne. "Sám som si ich vybral," pripomenul Etiópčan. Behá aj jeho mladší brat Tariku - vraj sa však ešte musí zlepšiť, aby ho mohol angažovať za vodiča.
Ôsmi olympijskí víťazi
Štartová listina je taká nabitá hviezdami, že organizátori zrátali iba tých, ktorí aktuálne držia titul: ôsmi sú olympijskými, desiati svetovými šampiónmi a deviati držia svetový rekord. Zarátaná medzi nimi je aj Američanka Torri Edwardsová, ktorá sa stala majsterkou sveta na 100 m po tom, čo pre doping zrušili výsledky jej krajanky Kelli Whitovej. ,,Zlatá medaila však ku mne ešte nedorazila," tvrdí.
Z ohlásených es museli organizátori vyškrtnúť iba dve: domácu exmajsterku sveta na 800 m Formanovú a za Sudán štartujúcu kubánsku trojskokanku Aldamovú. Navyše svetovú trojskokanskú jednotku Rusku Lebedevovú prepísali na diaľku - trápi ju totiž päta.
V nej nastúpi aj najdrahšia hviezda mítingu Američanka Jonesová. Vlani ňou bol marocký bežecký kráľ El Guerrouj - šokujúco však na 5000 m prehral s Keňanom Stephenom Cheronom. Ten prišiel znova, no pobeží inú disciplínu (3000 m prek.) za inú krajinu (Katar) a pod iným menom - Saif Saíd Šahín.
Šahín neľutuje zmenu
"Ešte som si naň nezvykol. Keď ho počujem v rádiu či v televízii, zavše mi až po chvíli dôjde, že hovoria o mne. Viac sa mi páči pôvodné, kenské," priznal. Na Moravu doletel - z rodnej Kene. "Kde sa pripravujem, o tom rozhoduje katarský zväz - tentoraz usúdil, že by som mal trénovať v Keni. Nabudúce to možno bude Maroko." Šahín tvrdí, že "kenský zväz sa nestará o svojich špičkových atlétov, lebo bez problémov jedného nahradí druhým". Neľutuje zmenu krajiny, aj keď ráta, že Keňa mu zrejme neudelí súhlas na štart na aténskej olympiáde.
Víťazné šnúry
Pointou niektorých disciplín sú víťazné šnúry - mozambická osemstovkárka Maria Mutolová prehrala naposledy v júli 2002, dominikánsky bežec na 400 m prek. Felix Sánchez dokonca od júla 2001. ,,Viem, že raz sa séria skončí. Tohto roku mám za cieľ zlato z olympiády a keď mi to vyjde, pokojne môžem všetky ostatné preteky prehrať," tvrdil včera pred sezónnou premiérou na svojej trati. Od sydneyskej olympiády behá s blikajúcim náramkom. Aj zajtra ho bude mať na ruke. "Baterka stále slúži a keby náhodou vypovedala službu, mám so sebou tri náhradné," poznamenal.
MARIÁN ŠIMO