Alan Turing pomohol rozlúštiť nemecké vojnové šifry

Presne pred päťdesiatimi rokmi našla pani Turingová svojho 41-ročného syna Alana mŕtveho. Deň predtým zjedol jablko, do ktorého si napustil kyanid. Scéna ako vystrihnutá z jeho obľúbenej rozprávky o Snehulienke. Až do trpkého konca tento matematický .

Presne pred päťdesiatimi rokmi našla pani Turingová svojho 41-ročného syna Alana mŕtveho. Deň predtým zjedol jablko, do ktorého si napustil kyanid. Scéna ako vystrihnutá z jeho obľúbenej rozprávky o Snehulienke. Až do trpkého konca tento matematický génius zostal verný symbolom, s ktorými celý život pracoval.

Najznámejšie z nich sú Univerzálny Turingov stroj a Turingov test. Ten prvý nebol strojom v pravom zmysle slova. Ako by sme povedali dnes, bol to virtuálny model zariadenia, ktoré simulovalo výpočtové postupy (algoritmy) a malo všetky prvky, aby sa dalo programovať na riešenie najrôznejších úloh. Myšlienka, že čísla môžu reprezentovať dobre definované deje fyzikálneho sveta, bola v tom čase prevratná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Turingov test sa zas považuje za doteraz najlepší spôsob, ako zistiť (ne)prítomnosť inteligencie v stroji. Citácia Turingových myšlienok sa preto doteraz vyskytuje v odborných článkoch o umelej inteligencii.

Alan Mathison Turing sa narodil 23. júna 1912 v Londýne. Profesionálnu kariéru začal na slávnej Cambridge University. Tam sa v roku 1935 stretol s iným pozoruhodným mužom Johnom von Neumannom. Počas nasledujúcich desiatich rokov títo dvaja velikáni nezávisle od seba vytvorili princípy azda najuniverzálnejšieho symbolu 20. storočia - elektronického počítača.

Turing bol už v čase štúdií známy originalitou a radikalizmom. Nerád používal výsledky prác svojich kolegov a radšej si teoretické základy budoval a overoval sám. Výnimkou bola azda iba Neumannova kniha o základoch kvantovej mechaniky.

SkryťVypnúť reklamu

Po štúdiu strávil dva roky na inej slávnej univerzite v americkom Princetone, spojenej s menom Alberta Einsteina. Mimochodom, jedna z prác, za ktorú Turing v tridsiatych rokoch získal vedecké ocenenie, sa týkala teórie relativity.

To už sa však rozhorela druhá svetová vojna. Nebyť Turinga, možno by mala iný priebeh, ako ho poznáme z učebníc dejepisu. Práve on totiž v Bletchley Parku, kam sa presídlil malý kolektív lúštiteľov šifier vychádzajúcich z nemeckej Enigmy, zohral rozhodujúcu úlohu. Jeho matematické schopnosti, spolu s predchádzajúcim príspevkom kolektívu poľských vedcov, prispeli k pochopeniu nemeckých námorných šifier azda najviac.

Turing presadil konštrukciu zariadenia, ktoré vedelo v krátkom čase analyzovať pravdepodobné nastavenia Enigmy. Podľa mnohých historikov bol Turingov prínos najdôležitejším príspevkom jednotlivca k víťazstvu Spojencov.

SkryťVypnúť reklamu

Po vojne Turing pracoval na prvom skutočnom digitálnom počítači. Začal sa zaujímať aj o vzťah medzi počítačmi a prírodou a veril, že stroje môžu imitovať procesy, prebiehajúce v ľudskom mozgu. Preto poslednú časť života strávil bádaním o tom, ako stovky miliárd neurónov v mozgu s pomocou elektrických impulzov spolupracujú počas učenia. Začal študovať komplexné systémy a navrhoval uplatniť matematické metódy aj v biológii. Predpovedal tiež psychologické problémy, ktoré môžu nastať pri kontakte ľudí s múdrymi strojmi.

Turing bol plný paradoxov. Racionálne rozmýšľajúci človek, v ktorého hlave sa zrodilo toľko spoločensky prínosných ideí, bol samotárom, ktorý spoločnosť ľudí k svojmu životu vôbec nepotreboval.

Prakticky celý život pracoval pre vládu a jej inštitúcie, a krátko predtým, ako zomrel, ho táto vláda a jej súdy označili za "potenciálne bezpečnostné riziko" pre Veľkú Britániu. Jeho vlasť vtedy nedokázala tolerovať Turingovu homosexualitu, ktorá vyšla najavo v roku 1952. Súd ho obvinil z "hrubej neposlušnosti" a predpísal mu hormónovú terapiu, aby lekári skrotili jeho "neprirodzenú sexuálnu túžbu". Tým sa tiež skončila akákoľvek nádej na spoluprácu s von Neumannom, lebo Turing už nemohol dostať víza do USA.

SkryťVypnúť reklamu

V liste priateľovi deprimovaný vojnový hrdina napísal, že čelí obvineniu zo sexuálnych priestupkov, cíti sa pošpinený, jeho práca je zničená: "Turing tvrdí, že stroje myslia. Turing spí s mužmi. Teda stroje nemyslia."

Racionálny Turing odmietol žiť v iracionálnom svete. Tak skončil príbeh velikána, na ramenách ktorého stojí dnešná informatika.

Zajtra - Káčer Donald

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  3. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  2. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  3. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  5. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 357
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 478
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 570
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 039
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 023
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 182
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 103
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu