Ľudia v Európe, Ázii a Afrike budú môcť pozorovať na slnečnom kotúči malú čiernu škvrnu, ktorá bude "putovať po jej povrchu" - a to asi päť a pol hodiny. Naposledy sa tak stalo v roku 1882, takže je viac ako pravdepodobné, že dnes už na Zemi niet živého človeka, ktorý by si to pamätal.
Optický jav, ku ktorému dochádza pri výstupe Venuše zo Slnka, je jednou z nevyriešených záhad astronómie. Takzvaný fenomén čiernej kvapky spôsoboval astronómom v minulých storočiach nemalé problémy. Keď totiž Venuša prekročila okraj slnečného disku, nadobudla tvar predĺženej kvapky, zatiaľ čo okraj Slnka sa akoby zahmlil. Odborníkom sa preto nepodarilo určiť presný čas výstupu putujúcej planéty zo slnečného kotúča.
Dnešné dokonalé optické prístroje by však problém (pravdepodobne ide o optické splývanie žeravých kotúčov) mohli pomôcť vyriešiť a odhaliť tak príčinu zvláštneho fenoménu.
Prechod Venuše Slnkom prvý raz predpovedal začiatkom 17. storočia Johannes Keppler. Prvý raz ho pravdepodobne pozoroval roku 1639 anglický astronóm Jeremiah Horrocks. Najstarším fotografickým dokumentom prechodu Venuše je daguerrotypia P. C. J. Janssena z roku 1874, na ktorej možno sledovať pohyb planéty po okraji Slnka.
Sledovanie zvláštneho úkazu sa stalo aj príčinou jednej z najvýznamnejších a najdobrodružnejších vedeckých výprav novodobých dejín: výpravy kapitána Jamesa Cooka. Jeho loď Endeavour, ktorú vyslala na cestu anglická kráľovská akadémia, vyplávala z prístavu Plymouth v auguste 1768.
V tých časoch sa astronómovia ešte stále trápili problémom vzdialeností planét slnečnej sústavy. Vedeli, že kľúčom k riešeniu je Venuša. Vzdialenosť Zeme od Slnka chceli určiť porovnaním dvoch meraných vzdialeností na tom istom pozadí. Ibaže tranzit Venuše cez Slnko, počas ktorého sa meranie dá uskutočniť, je zriedkavý jav. Cookova misia bola preto z dnešného pohľadu cestou na Mesiac.
Strastiplná a namáhavá púť trvala osem mesiacov. Výprava však splnila svoj cieľ a Cook popri cenných pozorovaniach priniesol aj tisícky vzoriek neznámych rastlín, hmyzu, zvierat, ako aj informáciu o objavení Austrálie a celého radu tichomorských ostrovov.
Najbližší prechod Venuše diskom Slnka sa bude dať pozorovať 6. 6. 2012. Tým sa šanca uvidieť tranzit planéty v tomto storočí skončí. Ďalšie príležitosti sa naskytnú až našim prapravnukom - v rokoch 2117 a 2125.
JAROSLAV ROZSÍVAL