Český kabinet premiéra Vladimíra Špidlu si na druhú polovicu svojho vládneho obdobia naplánoval množstvo reforiem, ktoré mali zracionalizovať štátne sociálne výdavky a znížiť narastajúci deficit rozpočtu. V posledných dňoch sa stáva stále zjavnejším, že vláda uskutočnenie týchto reforiem odkladá na neurčito.
Podľa českých médií je veľmi pravdepodobné, že sa z najdôležitejších zmien - reformy penzijného systému, deregulácie nájmov a reformy zdravotníctva - neuskutoční nič alebo iba veľmi málo.
Premiér Špidla v rozhovore pre českú televíziu pred týždňom prvý raz povedal, že vláda nebude presadzovať reformu penzijného systému, ak sa na nej nedohodne aj s opozičnými stranami.
Ostatné reformy sú do veľkej miery podmienené práve dôchodkovou reformou. Nehovoriac o tom, že počas dvoch rokov pri moci nebola vláda schopná vypracovať akúkoľvek ucelenú koncepciu jednotlivých reforiem.
Špidlova vláda síce podnikla niekoľko reformných krokov, väčšinou to však znamenalo iba mechanické zníženie výdavkov v niektorých oblastiach bez uskutočnenia štrukturálnych zmien. Prvá časť reformy verejných financií, ktorú kabinet nakoniec presadil vo veľmi oklieštenej podobe, napríklad zahrnovala sprísnenie vyplácania dávok v nezamestnanosti, avšak bez uvoľnenia pracovného trhu.
Pozitívne vplyvy reforiem z väčšej časti vynulovalo súbežné zvyšovanie dane z pridanej hodnoty. Pokusy o reformu zdravotníctva, presadené medzitým už odvolanou ministerkou zdravotníctva Mariou Součkovou, v praxi iba zvýšili povinné odvody a upevnili pozíciu štátnej zdravotnej poisťovne, bez zaistenia racionálnejšieho využitia týchto peňazí.
Ako hlavný dôvod odkladu reforiem sa uvádza slabosť súčasnej vládnej koalície, ktorá má v parlamente prevahu jediného hlasu a navyše je zložená z ľavicovej, liberálnej i konzervatívnej strany, ktoré sa na konkrétnych zmenách zhodnú veľmi ťažko. Problémom je však aj samotná hlavná vládna sociálnodemokratická strana. Väčšina jej voličstva aj politikov totiž reformy reflexívne odmieta. "Tí ľudia majú strach z nejakej zmeny... Znamená to, že sa bude ďalej predlžovať veľmi nezdravá situácia," tvrdí bývalý minister priemyslu Špidlovej vlády Jiří Rusnok.
Úsilie vlády krotiť štátne financie spochybňuje aj populistický krok, pre ktorý sa rozhodla pred blížiacimi eurovoľbami. Minulý týždeň sa v Čechách začali rozdávať jednorazové sociálne dávky: po tisíc korún pre každého dôchodcu a dvetisíc korún na dieťa.