Iracký premiér Ajád Aláví včera oznámil, že do januára 2005 zloží zbrane deväť irackých ozbrojených skupín, čo je asi 100-tisíc mužov. Časť z nich odíde do "dôchodku", časť sa zaradí do pravidelných jednotiek. Pre mnohých to bude len zmena uniformy: nedá sa totiž predpokladať, že by napríklad kurdskí bojovníci zo severu krajiny chceli po desaťročiach zmeniť životný štýl.
Aj keď ide o úspech a krok k normalizácii v krajine, nedá sa povedať, že po januári 2005 sa zastaví násilie a teror. Alávího vyhlásenie žiadna z ozbrojených skupín nepotvrdila. Keď sa ich už minulý rok pokúsili odzbrojiť Američania, odmietli.
To však nie je hlavný problém. Skupiny, ktoré podľa Alávího zložia zbrane, totiž nie sú tie, ktoré najviac terorizujú Irak. Nejde o skupiny, ktoré bojujú proti Američanom alebo irackým civilistom, ale o skupiny, ktoré v minulosti tvorili opozíciu voči Saddámovi a počas vojny a po nej likvidovali jeho ľudí. Pred vojnou často spolupracovali s Američanmi a kryli im chrbát, keď vstupovali do Iraku. Navyše politické krídla kurdskej pešmergy či šíitskych milícií sú súčasťou Alávího dočasnej vlády.
Aláví sa tak možno vyrovnal s minulosťou, ale neodstránil hlavný problém - súčasných bojovníkov.
Mahdiho armády šíitskeho vodcu Muktadu Sadra ani sunnitskí bojovníci z okolia Fallúdže, ktorí už vyše dvoch mesiacov odolávajú Američanom a striedajú krátke prímeria s neľútostným bojom, sa zbrane zložiť nechystajú. Alávího považujú za zradcu a kolaboranta a nemajú dôvod s ním vyjednávať.
Podľa politológov je tiež veľmi náročné odzbrojiť neorganizované skupiny bojovníkov bez štruktúr. Mahdiho armáda je podľa Joosta Hiltermanna z Medzinárodnej krízovej skupiny - nezávislého think-tanku z jordánskeho Ammánu - "skupinou dobrovoľníkov bez tréningu a disciplíny. Tam skutočne nie je čo odzbrojiť".
Z tejto charakteristiky, ku ktorej sa v prípade sunnitských bojovníkov z Fallúdže pridáva aj beznádej spôsobená stratou pozícií v novom Iraku, vyplýva, že dohoda s nimi, ak je vôbec možná, nebude ľahká. Na rozdiel od skupín, ktoré súhlasili s odzbrojením, nemajú reálne politické zastúpenie. O to silnejšia je ich predstava, že svoj program presadia len bojom.
V Kúfe vybuchol sklad zbraní Sadrových milícií
KÚFA, BAGDAD - V blízkosti jednej z mešít irackého svätého mesta Kúfa včera vybuchol sklad zbraní jednej zo skupín radikálneho šíitského duchovného Muktadu Sadra. Pri výbuchu zahynuli najmenej traja ľudia a dvanásť ďalších bolo zranených. Lekári v Kúfe uviedli, že všetci zranení sú príslušníkmi Mahdího armády, ozbrojených milícií Muktadu Sadra. Bezprostredne po výbuchu nebolo známe, kto strelu odpálil. Americká armáda vo vyhlásení uviedla, že jej sily v oblasti v čase explózie neoperovali. Sadrovi muži zabránili reportérom dostať sa na miesto výbuchu. (čtk)