"Obmedzenie počtu amerických vojakov - šanca na odzbrojenie a mier v Kórei", s takýmto sloganom včera nastúpili demonštranti pred vládnu budovu v juhokórejskom Soule. FOTO - ČTK/AP
"Americkí predstavitelia nás informovali, že sa chystajú znížiť počet svojich vojakov do konca decembra 2005 o 12 500," povedal Kim Suk, ktorý má na ministerstve zahraničných vecí na starosti vzťahy so Severnou Amerikou. Toto číslo zahŕňa aj 3600 amerických vojakov, ktorých odchod z Južnej Kórey do Iraku už oznámili.
V Soule teraz juhokórejská a americká delegácia diskutujú, ako preskupiť sily na demilitarizovanej línii s komunistickou Severnou Kóreou. Na poslednej barikáde z obdobia studenej vojny je sústredená obrovská vojenská sila, ale časť amerických jednotiek by sa mala premiestniť ďalej od tejto línie.
"Je to len trik, ktorým chcú zamaskovať americký útok," zareagovala na americké sťahovanie vojakov Severná Kórea. Oficiálna reakcia Južnej Kórey ešte známa nie je. Médiá vyjadrili obavy, či to ich krajinu neoslabí príliš. Prezident Ro Mu-hjon je zástancom nezávislejšej politiky od Američanov a snažil sa, naopak, strach ľudí rozptýliť.
Stiahnutie časti amerických jednotiek by nemalo ohroziť stabilitu na Kórejskom polostrove. Je súčasťou globálneho preskupovania amerických vojenských síl. Najvýraznejšie sa prejaví práve v Južnej Kórei a Nemecku. Američania majú vojakov aj v Japonsku.
Podľa novej koncepcie by mali byť americké jednotky mobilnejšie a modernejšie, schopné rýchlo reagovať na teroristické akcie. Američania Kórejčanov ubezpečili, že na ich záväzku brániť Južnú Kóreu sa nič nemení. Zmeny sú nevyhnutné, pretože rozmiestnenie amerických vojsk sa od kórejskej vojny nezmenilo a reflektovalo pomery, keď Spojené štáty súperili so Sovietskym zväzom.
Najmä mladšia generácia ľudí z Južnej Kórey sa pozerá na amerických vojakov v ich krajine ako na okupantov a pomerne časté sú protiamerické demonštrácie, na ktorých sa pália americké zástavy. Výnimkou však nie sú ani proamerické pochody. Predovšetkým starší ľudia si pamätajú na vojnu so severom a čo pre nich znamenala americká pomoc v už takmer prehratej vojne.
Ozbrojené sily na Kórejskom polostrove
Severná Kórea 1 082 000 vojakov
Južná Kórea 690 00 vojakov
Spojené štáty 37 000 vojakov
(12 500 chcú stiahnuť)