nízku.
"Na zastupiteľstve sa hovorilo o tom, či Aupark chceme, alebo nechceme. Väčšina poslancov hlasovala za. O cene sa však vôbec nehovorilo, ale do uznesenia sa niekomu podarilo dostať aj cenu minimálne za tritisíc korún za štvorcový meter," hovorí Kočiš.
Pripomína, že keď mesto Košice v roku 1996 odpredávalo pozemok na Námestí osloboditeľov na výstavbu banky, dostalo za meter asi 9600 korún. Pri prepočítaní koeficientom nárastu cien, ktorý je stanovený na 1,7, by bola cena v súčasnosti ešte oveľa vyššia. "Mesto nemá peniaze na dotácie do dopravy, nemáme na cesty a mnoho ďalších dôležitých vecí. Nemôžeme si dovoliť predať najcennejší pozemok v samom centre mesta za cenu, akoby ležal niekde v okrajových častiach Košíc," dodal Kočiš.
Na magistráte sa zíde rada majetku, ktorá jednoduchou väčšinou prítomných členov rozhodne o konkrétnej sume pre investora. Komisia sa už raz zišla, ale výsledkom bolo, že cena tritisíc nezískala väčšinu. Rovnako neprešiel ani variant s cenou 9-tisíc.
"To, že spoločnosť HB Reavis preinvestuje približne sto miliónov na vyvolaných investíciách pri výstavbe, je zapísané aj v predbežnej, zatiaľ nepodpísanej zmluve s mestom. To znamená, že potom budeme hovoriť o cene 13-tisíc za meter," obhajuje riaditeľ magistrátu Ondrej Bernát nižšiu cenu. Rozhodne odmieta, že by sa staral o záujmy súkromnej firmy viac ako o záujmy mesta. "Je tu ponuka, zastupiteľstvo ju schválilo. Keď sa dohodneme na cene, investor príde, keď sa nedohodneme, nepríde," tvrdí Bernát.
Poslanec Kočiš upozorňuje, že taký obchod robí mesto na tomto území raz za sto rokov, takže by si všetci kompetentní mali veľmi dobre rozmyslieť, za akú cenu najlukratívnejší pozemok predajú.
Aupark by sa mal začať stavať na budúci rok a jeho výstavba by mala byť ukončená do dvoch rokov.
(ren)