Ekológovia sa obávajú, že veterná elektráreň nad obcou Skalité by mohla negatívne ovplyvniť prelety vtáctva. Monitoring to však nepotvrdil.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
á elektráreň by mohla negatívne ovplyvniť prelety vtáctva nad touto oblasťou. Monitoring obavy nepotvrdil.
Podrobnú štúdiu vtáctva, jeho migrácie a hniezdenia v okolí Skalitého spracoval Jaroslav Velička zo spoločnosti pre krajinu a prírodu Alcedo v Čadci. Výsledky monitoringu posúdi aj ministerstvo životného prostredia, ktoré má dať konečný verdikt na spustenie elektrárne. "Nepotvrdilo sa, že by v tejto oblasti bol nadregionálny biokoridor, ktorým prelietajú veľké počty vtáctva," hovorí Velička. Podľa neho však bude dôležité monitorovať vtáctvo aj po spustení turbín. Tie predsa len vydávajú hluk, ktorý môže niektoré operence rušiť hlavne pri hniezdení. "Bude zaujímavé to sledovať. Niektoré druhy dravcov, o ktorých sa vedelo, že sú v prírode citlivé na hluk, si naň dokázali zvyknúť," dodáva ornitológ.
Z krajinárskeho hľadiska hodnotili umiestnenie elektrárne aj odborníci zo správy Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Vážnejšie výhrady neboli ani v tomto smere, lebo ide o lokalitu mimo územia chránenej krajinnej oblasti.
Ročne by mala elektráreň vyrobiť ekologickým spôsobom viac ako tritisíc megawathodín elektrickej energie. Predstavuje to obrovskú úsporu v produkcii oxidu uhličitého, čo sa považuje za najväčší ekologický prínos. Elektráreň v Skalitom je osobitá tým, že je umiestnená na kopci. Väčšina veterných elektrární v Európe stojí na nížinách.
Veterné elektrárne
Podľa Európskej asociácie veternej energie by energia vyrobená vo veterných elektrárňach mala pokryť v horizonte desiatich rokov potreby 50 miliónov Európanov.
Na Slovensku je zatiaľ rozvoj veterných elektrární v porovnaní so svetom v plienkach. Všeobecne sa považujú za nevyčerpateľný zdroj obnoviteľnej energie. Napriek tomu sa voči nim množia v Európe aj výhrady hlavne ekologických organizácií. Zväčša je prísne monitorované hlavne to, či na mieste, kde má elektráreň stáť, migruje vo väčších vlnách vtáctvo, prípadne či neutrpia morské živočíchy. Ročne uhynú pri kolízii s turbínami stovky operencov.
Či naozaj elektrárne špatia scenériu, ekológovia sa často nevedia zhodnúť. Jedni ich považujú v prírode za rušivé, ďalší za zaujímavý prvok scenérie.
(eta)