FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
Správa zdravotníckych zariadení príspevok od samosprávneho kraja ako svojho zriaďovateľa nedostane, musí zabezpečiť svoje hospodárenie tak, aby bola ekonomický sebestačná. "Naším cieľom je vyrovnať dlhy z roku 2003. Verím, že sa nám to podarí do dvoch rokov," skonštatoval riaditeľ SZZ Štefan Rychnavský. Transformácia polikliník nebude mať vplyv na rozsah poskytovanej starostlivosti občanom a ich budovy sa aj naďalej budú využívať výhradna tento účel.
Pôvodne mala každá poliklinika svojho riaditeľa. Výsledkom takéhoto riadenia boli podľa šéfa Košického samosprávneho kraja Rudolfa Bauera nízke príjmy z nájomného na základe netransparentných zmlúv, nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami a neustále klesajúce príjmy zo zdravotných poisťovní, čo nepokrývalo náklady na prebujnenú administratívu, prevádzku a údržbu objektov.
Za prvý štvrťrok, kým ešte polikliniky hospodárili osobitne, vytvorili kumulovanú stratu vyše 7,8 milióna korún. Od konca marca v poliklinikách klesol počet zamestnancov zo 155 na súčasných 98.
Správa zdravotníckych zariadení zdedila dlh 25,7 milióna korún, ktorý v prvom štvrťroku tohto roka narástol o takmer osem miliónov.
(jsv)