Pod generálnym riaditeľom poľskej rafinérie PKN Zbigniewom Wróbelom sa trasie stolička. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
i akcií, však znepokojila investorov a analytikov.
"Podľa môjho názoru a názoru ministerstva štátneho pokladu sú zmeny vo vedení nevyhnutné," povedal Belka v rozhlasovom rozhovore. Dodal, že zmena by sa mala týkať i generálneho riaditeľa Zbigniewa Wróbela. Konečné rozhodnutie však bude podľa neho na akcionároch a dozornej rade, kde má vláda väčšinu.
Manažment PKN, ktorá je najväčším poľským prispievateľom do vládneho rozpočtu, sa menil takmer s každým novým poľským kabinetom. Belka už cez víkend v novinovom rozhovore vyhlásil, že zmeny vo vedení by mali ochrániť spoločnosť pred možnými škodami, ktoré by mohlo priniesť parlamentné vyšetrovanie. "PKN bude vyšetrovať parlamentná komisia a ja si nedokážem predstaviť, že by vedenie, ktoré bude táto komisia veľmi zamestnávať, mohlo venovať sto percent energie firme," povedal včera premiér.
Parlamentná komisia bude vyšetrovať úlohu bezpečnostných služieb pri odvolaní Wróbelovho predchodcu v roku 2002 a miešania sa štátu do riadenia firmy.
Premiérove slová znepokojili investičné kruhy, ktoré vystúpenie považujú za ďalší pokus vlády miešať sa do chodu verejne obchodovaných spoločností. "Politické riziko okolo PKN rastie. Niektorí investori by mohli urobiť krok späť a investovať inde, aby sa vyhli politickým ťažkostiam," povedal agentúre Reuters analytik Erste Securities Michal Mierzwa.
Analytici sa obávajú, že odvolanie Wróbela ďalej podkope dôveru investorov, pretože terajšie vedenie PKN priviedlo firmu k rekordne vysokým ziskom. "Máme politiky po krk. Pre zmenu nie sú žiadne podnikateľské argumenty - zisky PKN sú vysoké a firma práve kúpila Unipetrol, aby expandovala na nové trhy," povedal jeden z analytikov ropného odvetvia varšavskej pobočky zahraničnej maklérskej firmy.
Akcie PKN však na Belkove vyjadrenie príliš nereagovali. Ich kurz stúpol zhruba o 0,7 percenta, teda mierne viac než hlavný index varšavskej burzy. PKN na konci minulého týždňa podpísala zmluvu o kúpe štátneho väčšinového podielu v českej petrochemickej skupine Unipetrol. Poľská firma, ktorá ako jediná dala ponuku, zaplatí za holding a jeho aktíva zhruba 13 miliárd korún. (čtk)